Island (skoro) zdarma – jde to!

Aneb 15 tipů jak na islandu ušetřit a o nic se neochudit.

Island je jednou z nejdražších zemí světa (žádný div že zkrachovali) a Reykjavík pak jednnou z nejdražších metropolí. Cena za týdenní výlet může snadno dosáhnout astronomických částek. Jenže ne každému se chce utratit jmění za výlet a proto jsem sepsal tento článek, kde se dozvíte, jak .. a neměli také byste v žádném případě neměli minout tohoto online průvodce Islandem

..nebo alespoň jak ušetřit nemalou částku a Island si užít levněji a třeba i lépe. Takže se do toho můžeme pustit.

Jeďte na Island mimo hlavní sezónu

hlavní sezóna na Islandu je krátká a intenzivní. V období od 1. června do 31. srpna přijede na Island násobně více turistů, než ve zbylých měsících dohromady. V tomto období jsou již tak drahé islandské ceny v ještě závratnějších výškách. Navíc to znamená statisíce turistů namačkaných u těch nejpopulárnějších islandských atrakcí převážně kolem Reykjavíku, v tzv. Zlatém okruhu, neboť právě tady poblíž se nachází mezinárodní letiště v Keflavíku.
V zimě je navíc Island krásnější než v létě!, např. Þingvellir mě v létě vůbec nenadchnul, ale v zimě paráda. Mnoha místům dává napadlý sníh nový rozměr. A možná vás to překvapí, ale teploty v lednu a červnu se zas tak moc neliší. Pro příklad, celá dvoutýdenní zimní výprava na Island stála jen asi 15000 korun.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Pokud jedete v hlavní sezóně, rezervujte si ubytování co nejdříve

Zatímco mimo hlavní sezónu je na Islandu ubytování spíše přebytek, pak v hlavním sezóně tomu je právě naopak. Neváhejte si zarezervovat ubytování i 6 měsíců dopředu. Čím dříve si ubytování zarezervujete, tím levněji a lépe budete bydlet!

Dobře si naplánujte cestu po Islandu

Ušetřete nemálo peněz a času tím, že si cestu dobře naplánujete. K tomu vám může dobře posloužit tato online mapa Islandu.

 

Objevte Island vlastním (obytným) autem

Evropané mají výhodu v tom, že se na Island mohou díky faerské společnosti Smyril Line dostat trajektem a vzít si svého ‚plechového miláčka‘ s sebou. Ideálně se ještě můžete domluvit s rodinnými příslušníky či známými a můžete auto ‚nechat kolovat‘, tedy v předem dohodnutý termín někdo odjede (odletí) a po něm zas někdo přijede (přiletí). Auto může takto na Islandu kolovat až rok, poté musí opustit zemi, abyste ho nemuseli přihlašovat na islandské značky. Mezitím si na sebe ale může, vzhledem k tomu, že průměrná cena málého auta v sezóně je cca 1650 Kč/den, automobilu velikosti Octavie pak 2700 Kč/den několikrát vydělat. Pokud přijedete Land Rover – Defenderem, právě jste ušetřili na barák. Tato auta se na Islandu pronajímají za cenu kolem 10 000/den.

ford-pick-up-1939
Ford pick-up 1939 dorazil na Island až z Britských ostrovůfoto: Ruben Lang

Alternativy k autopůjčovnám

na Islandu je několik serverů, kde si můžete vypůjčit auto přímo od místních. Jsou to taková Airbnb pro auta. Vybírat můžete na Carrenters, či Caritas. Pokud chcete auto z půjčovny, projeďte vícero nabídek. Zorientovat se můžete díky tomuto článku o nejlevnějších autopůjčovnách.

Procestujte Island stopem

pokud nechcete či nemůžete cestovat vlastním autem, pak můžete zkusit dopravu autostopem. Okolo Islandu vede v podstatě jen jedna silnice, takže každé druhé auto je potencionální stop. Elektronickou a zpoplatněnou variantou autostopu je na islandu spolujízda na serverech Samferda či snad ještě na islandské verzi Carpoolworld.

Vynechte Modrou Lagunu

Modrá Laguna je sice jedna z ikon islandu, ale když jí minete, o moc nepřijdete (u mě např. v přímém srovnání prohrává s Mývatn nature bath na plné čáře, kam navíc vstup stojí třetinu). Na Islandu je mnoho míst, kde se můžete koupat v termální vodě, mnohdy úplně zdarma a se zážitkem lepším, než v Modré Laguně plné německých důchodců. Popularitu Modré Laguny nedělá jen barva vody, ale také a možná především těsná blízkost mezinárodního letiště v Keflavíku. S trochou nadsázky se dá říct, že každý, kdo má na letišti v Keflavíku 2 hodiny volna může zajet do Modré Laguny. Užijte si islandskou krásnou přírodu a termální vody. Zde je seznam termálních jezírek a říček na Islandu.

Poznejte Island zdarma

na Islandu je takové množství přirodních krás, že může být zbytečné platit za něco extra. Projít se po ledovci můžete i sami a zdarma, pokud po tom tak toužíte (a máte trochu odvahy). A výlet za velrybami jeden můj spolucestovatel popsal jako ‘největší podvod na turisty ever’ (navíc je můžete vidět např. cestou na ostrov Grímsey). Na Islandu je také pár míst, které jsou zpoplatněné. Vestrahorn (800 ISK), kde platíte jen za to, že jdete po soukromém pozemku a chodí se tam dívat na skály. Oblíbené místo hlavně pro fotografy. Jako dobrý, ale pro začátek v klidu můžete minout. Dále pak Kerið (400 ISK) – vulkanický kráter, kam v létě má smysl zajít, je to fakt hezký a na islandské poměry vlastně levný. Ale např. v zimě za návštěvu kráteru Kerid platit opravdu nemá smysl, protože jezero je zamrzlé a barevné skály kolem zapadané sněhem.

Na Islandu je navíc tolik krásných míst, však se podívejte na online mapu Islandu.

Kedrid volcanic crater iceland winter

Nejlevnější benzín

na Islandu je cena benzínu všude víceméně totožná cca. 228 ISK/litr (s tím, že nafta je v průměru asi o 10 ISK/litr levnější). U pump OrkanX pak můžete koupit benzín asi o 10 ISK levněji, těchto pump je však na Islandu pouze 8 a z toho 4 jsou v Reykjavíku, ostatní najdete ve městech Akureyri, Egilsstadir, Borgarnes a Selfoss. Moc jich tedy jinak není. Pomoci vám také může online hlídač cen, nicméně na Islandu jsou rozdíly mezi cenami zpravidla minimální až zanedbatelné.

Benzinka OrkanX v Eglisstadirfoto: Ruben Lang

Nakupujte v supermarketech Krónan a Bónus (a Nettó)

Právě tyto dva supermarkety jsou na Islandu synonymem v rámci intencí levného nákupu. Buďte si však vědomi toho, že na ně nenarazíte na každém rohu, ale jen ve (na islandské poměry) velkých městech. Abych byl konkrétní, východně od Selfoss, kde najdete oba, se nachází nejbližší supermarkety Bónus či Krónan až ve 450 km vzdáleném městě Reyðarfjörður, resp. Egilsstaðir. Bónus je ve všeobecnosti trochu menší, lehce levnější, s menším výběrem. Krónan není o moc dražší, líp si vyberete a např. tam můžete koupit dobré pečivo (což v Bónus prostě nejde) či čerstvé maso.
V tomto bodě bych ještě rád připsal, že povolené množství dovezených potravin je 3 kg/osoba. Za množství navíc se platí dovozová daň ve výši 85 ISK/kg. Určitě se tedy nevyplatí dovážet levné potraviny typu rýže či těstoviny. Ty navíc stojí na Islandu podobně jako v kontinentální Evropě, za kontinentální ceny ještě na Islandu koupíte Colu, džusy a ryby. Nevím z jakého důvodu, ale na Island se nesmí dovážet neuvařené maso. Tedy parmskou šunku či sušené maso nechte doma.

Nakupte si vybavení v posezóním výprodeji

I přesto, že snad nejlépe a nejzajímavěji se dá na Islandu ušetřit tak, že pojedete mimo sezónu, kdy jsou náklady na pobyt takřka třetinové, většina z vás tam asi pojede v hlavní sezóně, tedy v létě. A zde se vám naskýtá dobrá příležitost, nakoupit si výstroj a oblečení ve výprodeji. Na Islandu budete potřebovat nepromokavé a neprofoukavé oblečení a právě takové se bude po zimě vyprodávat. Krásné nové kalhoty na letní islandské treky jsem koupil za bratru 500 Kč.

Ušetřete při koupi svetru Lopapeysa

Mnoho návštěvníků Islandu je uhranuto stylovostí a praktičností tradičních svetrů Lopapeysa. Tyto svetry jsou nejen kvalitní, ale také dosti drahé (cca. 20 000 ISK). Pokud vám není proti srsti obnošené oblečení, můžete se zastavit vybrat si nějaký do prodejen červeného kříže. Nejen, že si koupíte hezký svetr levněji (já tam koupil svojí za 5 000 ISK), ale zároveň přispějete na dobrou věc.

Reykjavík city card

Pokud z nějakého záhadného důvodu uvíznete v Reykjavíku, tato karta vám může ušetřit dost peněz a vzít vás na místa, kam byste se sami nedostali. V jejím rámci máte na 24/48/72 hodin zdarma autobusy městské hromadné dopravy, vybraná muzea, ZOO, výlet lodí na ostrov Videy a také volné vstupy do městských termálních bazénů. A to se vyplatí! Detaily o kartě a možnosti koupě máte zde.

Supermarket kde je všechno zdarma

V mnoha kempech naleznete různě prázdné (či plné) plynové kartuše. V některých kempech pak i něco málo, co se komu už nehodí, především balíčky čínských polévek a podobně. A pak tu je kemp v Grindvíku, kde naleznete vše ve velkém množství. Blízkost letiště totiž znamená, že zde cestovatelé nechávají vše, co už nebudou potřebovat (případně si s sebou vůbec nemohou vzít do letadla). Krom plynových kartuší je to především množství jídla, ale i karimatky, věci na gril a během našeho třídenního pobytu tam jsem zahlédl i stan.

Alkohol je droga

a Islanďané se netváří, že tomu tak není. Pokud bez alkoholu nevydržíte, či se chcete během pobytu alespoň jednou opít do nálady, pak je ideální si své zásoby přivézt s sebou. Krom toho, že je na Islandu alkohol nebetyčně drahý, je i relativně nedostupný, v supermarketu si např. ‘drsnější’ pivo než to s 2,25% nekoupíte. Povolené množství je vázané přímo na množství alkoholu, takže záleží, co přesně přivážíte. V každém případě je to např. kombinace 1 litr trvdého alkoholu, láhev vína a 6 malých piv. S cigaretama a tabákem je to pak ještě komplikovanjší, ale kdo by dnes ještě kouřil, ze?! Zde najdete limity bezcelního dovozu na Island.

Spěte v islandských kempech levněji

pokud plánujete při delší návštěvě islandu využívat služeb kempů, pak se určitě poohlédněte po islandské campingcard. Tu pořídíte za 18900 ISK (2017) a opravňuje držitele včetně doprovodu jednoho dospělého a až čtyř dětí ke strávení 28 nocí ve 42 kempech relativně rovnoměrně rozprostřených po celém islandu. Poté za každou noc v jednom z kempů zaplatíte jen pobytovou taxu ve výši 111 ISK/noc (ta je fixní a nezáleží na počtu osob). Pokud cestujete ve dvou, pak se vám cena karty při průměrné ceně kempů 1500 ISK/osoba vrátí jiz po 6 dnech. Zbylých 22 nocí už vlastně kempujete zdarma.

Tip: na jihozápadě Islandu je jeden kemp úplně zdarma,

Reydarfjordur at night Iceland
Kemp v Reyðarfjörður – foceno přibližně o půlnocifoto: Ruben Lang

Spaní v přírodě

Na Islandu lze na jeden den stanovat kdekoli v přírodě v případě, že se nejedná o skupinu více než 3 stanů a nesmí se stanovat na kultivované půdě. Ovšem v takovém případě musíte zapomenout na všechny výdobytky civilizace. V odkazu najdete přesné informace o volném kempování na Islandu.

stanování na islandu
stanování ‘na divoko’ na Islandu poblíž města Höfnfoto: Ruben Lang

Dobrovolnictví na Islandu

Na Islandu je stále co dělat, ovšem dobrovolnictví ve formě jak jej znáte je na Islandu nelegální. Zaměstnavatel vás musí zaplatit.

Jak na různé způsoby ubytování mrkněte na článek Jak na nejlepší ubytování na cestách právě pro vás!

Zajímá vás, jak Island vypadá v reálu? Pak si můžete přečíst mé cestopisy 5 letních týdnů na islandu vlastním autem či 2 zimní islandské týdny letecky.
Od vodopádu Gullfoss,
Ruben

p.s. od 15. června 2017 můžete díky novým evropským směrnicím v telekomunikacích nirmálně využívat váš mobilní tarif a volat za domácí ceny:)!

Pro dobrou orientaci skuste projít tohoto online průvodce Islandem, díky němu objevíte spoustu míst, které by vám jinak zůstaly skryty!

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

2 komentáře na „Island (skoro) zdarma – jde to!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *