Jáchymov – město které změnilo svět. 3x

Jáchymov

Dostalo se mi příležitosti přidat se ke skupině amerických stundentů v programu Katky Jurečkové a u příležitosti jejich poznávání Evropské kultury se zúčastnit semináře o (především novodobé) historii Jáchymova.

Jáchymov, město, pod jehož ošklivou fasádou se skrývá neuvěřitelně zajímavá historie. Je to právě tady, kde vznikl původní název americké měny, bylo izolováno radium a právě tady studená válka získala svůj nový rozměr.

O Jáchymově jsem už slyšel, ale upřímě řečeno, obsah za jménem Jáchymov pro mě byl víceméně podobně zastřený, jako když se řekne St. Petersburg nebo Pompeje.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

O to větší bylo překvapení z města samotného a především z jeho historie. Jáchymov se nachází v Západních Čechách a jen asi 10 km od Karlových Varů. A sláva a krása tohoto města Jáchymov dosti zastiňuje. A vlastně mu svým způsobem škodí i jeho nedávná historie, o které se zde pořád moc nechce mluvit.

Ale popořádku.

Stříbrná středověká historie Jáchymova





Ta nejzajímavější část začíná už v 16. století, kdy zdejší oblast navždy změnila těžba stříbra. Během několika málo desítek let se zde vykopalo 2 500 km! tunelů a v návaznosti na těžbu stříbra se zde razily i stříbrné mince, které byly pro svou kvalitu vyhlášené. Jmenovaly se Joachymsthaler, zkráceně pak Thaler. Aby se slovo dobře vyslovovalo i Čechům, přejmenovali si ho na Tolar.

Jáchymov
Joachimsthalerfoto: Ruben Lang

O něco později, když američané hledali jméno pro svojí měnu, právě proto, aby zdůraznili její hodnotu a kvalitu, vybrali si název Tolar. Ovšem poangličtili jej do tvaru Dollar.

Těžba stříbra změnila ráz města, nakonec se v době své největší slávy stalo 2. nejbohatší oblastí zemí Českých. Hned po Praze.

Těžba stříbra nebyla ve středověku nikterak snadná, vše se dělalo ručně, stroje byly pouze mechanické a v úzkých tunýlcích, do kterých se sotva vešel člověk, jich nešlo využít. A až příliš často tam, kde stříbrná žíla končila, narazili stříbrokopové na černý kámen. Dali mu tehdy jméno smolinec, protože znamenal smůlu při hledání stríbra. Navíc těžaři až příliš často po setkání s tímto kamenem onemocněli pradivnou nemocí a následně zemřeli. Prostě smůla – Smolinec – Bad luck stone.

Marie Currie izoluje radium – svět už nikdy nebude jako dřív





Podruhé, kdy Jáchymov promluvil do historie je ve chvíli, kdy do hry opět vstupuje Smolinec. Ten by možná nikdy nedosáhl nijak zvláštního významu, zdejší krušnohorská oblast je bohatým nalezištěm minerálů všeho druhu, lze jich tu najít více než 200, smolinec je jen jedním z nich. Ovšem to by se však do Jáchymova nesměla vydat Marie Currie provádět svůj výzkum.

Bylo to právě tady, v Jáchymově, kde byl díky Marie Currie a jejímu manželovi objeven a izolován nový prvek, radium.

Radioaktivita působí i na digitální fotoaparát..foto: Ruben Lang

Lázně a koupele v radioaktivní vodě se brzy staly slavnými a zdejší lážeňské služby využíval např.hudební skladatel Richard Strauss či první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk. Lázně zde fungují dodnes a i vy se sem můžete přijet léčit.

Uranové doly Jáchymov

Dobou, kdy Jáchymov změnil potřetí chod světa je doba krátce po 2. světové válce a úzce souvisí se smolincem a radiem, který obsahuje.



Jen pár let po skončení II. sv. války, vypukla válka, kterou dnes nazýváme studenou. Svět byl rozdělen na  ‘Západ a Východ’, kapitalismus a komunismus, demokracii a komunismus, svobodné myšlení a komunismus, možnost svobodně tvořit a opět a znova komunismus.

A to je doba, kdy Jáchymov promluvil do světové historie potřetí. Západ byl díky projektu Manhattan držitelem zbraně, proti které nebylo a není argumentů. Těžko mohl východ bránit svůj komunismus před imperialisty ze západu konvenčními zbraněmi.

Proto bylo pro komunistický východ nanejvýš nutné mít v co nejkratší době tu samou ničivou zbraň, kterou imperialistický západ disponuje, vlastnit též. V té době byly na světě 3 naleziště, kde bylo možné ‚hned zítra‘ začít těžit uran. V Kanadě, belgickém Kongu a právě v tehdy československém Jáchymově.

Ovšem těžba uranové rudy nebyla žádná sranda, byla to těžká a velmi nebezpečná práce a bylo potřeba v maximálně krátké době sehnat dostatečný počet lidí, kteří by jí dělali. A právě tady přišly vhod politické procesy. A celá zvrhlá mašinérie se rozjela na plné obrátky.

Před nedávnem lidé z občanského sdružení Političtí vězni připravili naučnou stezku, kde se i vy na 8 kilometrech můžete projít mezi bývalými komunistickými koncentračními tábory a připomenout si a vzpomenout na ty, kteří zde byli nuceni žít a pracovat. A kde v tragických podmínkách mnoho z těchto lidí, politických vězňů, zemřelo. A právě Tomáš Bouška z občanského združení Političtí Vězni nám byl průvodcem po této naučné stezce, kterou příznačně nazvali ‘Jáchymovské peklo‘. Díky příležitosti jsme také měli možnost setkat se se Zdeňkem Mandrholcem, který zde byl jedním z politických vězňů a např. navštívit rudou věž smrti, kde se ruda drtila na prach a přimo se nakládala na vagóny směřující kamsi na východ.

Vypadalo to právě takto:

Jen poznamenám, že v 50. letech bylo z Československého Jáchymova do Sovětského Svazu (rouměj Ruska) v rámci ‚bratrské pomoci‘ odvezeno celkem 323 500 tun uranové rudy. Za to vše Československo nezískalo ani jedinou kopějku.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *