Levné a akční letenky

Dostat se na druhou stranu světa je možné doslova za pár tisícikorun. Většina z nás však nepotřebuje cestovat na druhou stranu světa, ale radši by po Evropě za pár stokorun. Tak jsem mrknout, jak na po Evropě letecky snadno a rychle za pár stovek. Připraveni?

Tak rovnou půjdem na stránky vyhledávače AZ air. I přesto že možností jak hledat levné letenky je víc, tohle je první a vzhledem k jednoduchosti používání nakonec i poslední volba, kterou v posledních letech využívám. A když se mě někdo ptá, tak i doporučuju.

Vzhled je pravda spartánský a uživatelsky by tam jistě bylo co zlepšít, ale na to se teď spolu podíváme a uvidíte, že po pár hledáních už budete jako ryba ve vodě lítat po Evropě i třeba dál za pár stokorun. Projedeme vyhledávání krok po kroku, takže to snadno zvládnete sami. Uvidíte, že za chvilku to bude snadné.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Vzhledem k tomu, že pořádám přes léto pár akcí na Islandu a na Faerských Ostrovech, můžem si vzít tyto destinace jako příkladové. Island jako tu jednodušší a Faerské Ostrovy trochu složitější.

Nejlevnější možnost jak na Island. (zde najdete podrobného turistického průvodce po Islandu). Každá z mých letních akcí na Islandu začíná a končí v sobotu, tak to berme jako metriku.

1) V prvním kroku zvolíme letenku zpáteční.

2) Odkud Kam: Na Island se můžete dostat za levno obvykle z letišť Vídeň, Budapešť, Katowice, Krakow či Berlín, nicméně nám celé hledání usnadní výběr možnosti, kdy jako odletové letiště zvolíme “Česko a okolí” (tím volíme všechna letiště v ČR + letiště v krátké dojezdové vzdálenosti od hranic) a v rámci jednoho hledání vidět rovnou všechny možnosti. A v poli KAM zadáme Reykjavík (Keflavík) KEF.

3) Datum: Tady je snad vše jasné. Pokud máte jen jeden předurčený týden, tak vyberete přesná data, která se vám hodi. Ale pokud je vám jedno, který týden to bude a chcete se rozhodnout např. jen na základě ceny letenky pak můžete zvolit jako datum odletu 30. květen a příletu 15. srpen.

4) Chci zůstat: Vyberete počet dnů, jak dlouho chcete v cílové destinaci zůstat. Pokud chcete zůstat např. od soboty do soboty, pak je správná číšlovka v obou polích 8.

5) Pokročilé parametry: Toto je velmi zajímavá funkce vyhledávače. Umožní vám totiž hledat zajímavěji a zároveň přesněji. Prvně, můžete si zaškrtnout jednotlivé dny pro odlet či přílet. Pokud tedy chcete někde být od soboty do soboty, pak si zaškrtnete pouze tyto dny a jiné se vám nebudou plést do vyhledávání, to pak bude přehlednější.
Podruhé je tam ‘kolonka’ návrat, kde můžete volit ze dvou možností (které jsou defaultně zaškrtnuty) “Na stejné odletové letiště” a “Ze stejného příletového letiště”. V případě že ododškrtnete možnost “Na stejné odletové letiště”, tak v případě, že jste v bodě číslo 2 – Odkud zadali vícero letišť, vyhledávač vám nabídne i lety, které budou končit jinde, než začaly (v hantýrce tzv. open-jaw). Tuto možnost nechcete, pokud jedete na odletové letiště autem a chcete se tam také vrátit. Nicméně pokud jste flexibilní a jde vám jen o nejnižší cenu, můžete díkdy této volbě odlétat např. z Vídně a přilétat do Berlína a ušetřit pár dobrých stokorun.

6) Dále si budeme všímat až kolonky cestující: Tady zadejte počet osob, které budou cestovat spolu. Nízkonákladovky mají pro každou cenovou kategorii určený jen určitý počet sedadel. V případě, že poletíte ve dvou, už se může stát, že jeden poletí za určitou cenu a další už za cenu vyšší, prosté vynásobení částky, která by vám vyšla pro jednoho cestujícího počtem cestujících nemusí platit. Nicméně nijak výrazně si s tímto bodem lámat hlavu nemusíte.

7) Max. přestupů: Tento bod je také myslím jasný. Záleží na vás, jak moc se cítíte na přestupy. Na Island doletíte i s nízkonákladovkama s jedním přestupem v Londýně. Pak ale zbývá otázka, zda si nepřiplatit pár stovek a neletět s ČSA.

8) Hledat: ..chvíle napětí..a už tu jsou výsledky vyhledávání. Ty si můžeme nechat seřadit podle ceny (tak se zobrazí automaticky), případně si můžeme překliknout na možnost “podle data” a výsledky se budou řadit chronologicky.

V současné době se mi najde jako nelevnější možnost v termínu 30.5. – 6.6. z Katowic za 4.505 Kč. A dále dle vašich preferencí. Výsledky vašeho hledání by měly být takovéto.

Vidíte, šlo to zvládnout.

Pokud byste se chtěli stát součástí expedice po Faerských Ostrovech, pak v bodu 2 KAM zvolíte Vágar FAE. V bodu 3 upravíte data na odlet: 25.4 a přílet 23.5. v bodě 7 musíme upravit počet přestupů na min 1, neboť přímý let na Faery bohužel neexistuje. A..chvíle napětí..je tu 9.5 odlet z Prahy a 16.5. přílet do Vídně. Mělo by vám vyjít právě toto.

Trochu osvěty a inspirace, co vlastně od Faerských ostrovů čekat se můžete dočíst v mých cestopisech Faerské Ostrovy v létě a Faerské Ostrovy v zimě.

Stejným způsobem si samozřejmě můžete navolit letenky do jakékoli jiné destinace dle vašeho přání.

Tak, a máme za sebou první level. 3x hurá a jdeme o úroveň výše.

Pokud jste si pozorně přečetli propozice expedice, pak vás určitě zaujalo, že je tam dne 25. 5. přejezd trajektem mezi Faerskými Ostrovy a Islandem, a proč se tedy omezit jen na Faery či na Island, když je možné mít obojí.

Budeme tedy vyhledávat jednosměrnou letenku z ‘Česka a Okolí’ na Faerské Ostovy a potom zase jednosměrnou letenku z Islandu zpět do ‘Česka a okolí’.

Řekněme, že budete chtít přijet na přejezdový týden dne 23. 5. Potom při zadání jednosměrné letenky a vyplnění všech položek dojdeme k letence z Norimberku s přestupem v Kodani za 4.288 Kč. Ale jelikož hlavní stanoviště expedice bude jen kousek od letiště, není problém, abyste dojeli už 22. 5. a pak snadno najdeme spoj z Prahy s přestupem v Kodani za slušných 3.245 Kč.

Další jednosměrnou letenku už určitě zvládnete sami, ale radši pojedem ještě spolu. Takže Jednosměrná, Odlet: KEF, přílet ‘Česko a okolí’, Olet i přílet 30. května, jen přímé lety a hledání…

A máme tu dvě možnosti, obě za 2.250 Kč a to buď  Vídeň nebo Katowice.

Pokud byste si chtěli užít Islandu víc, než jen 4 dny a prodloužit si akci o týden, pak jen změňte data odletu na 6. června a máte tu (samozřejmě) stejné destinace, jen o pár stovek dráž.

Teď jsme tedy probrali, a postupujeme ve vyhledávání zas o krůček dál. A nejen severem živ je člověk a trocha sluníčka nikdy neuškodí. A co když se chceme vydat jen někam tak nazdařbůh za sluncem nachytat trochu vitamínu D, kam nám vyhledávač nabídne.

Vycházím z předpokladu: Chci (třeba se svojí drahou polovičkou) na valentýnský výlet někam za sluncem. A jelikož bez jakýchkoli starostí, chceme letět jen z Čech či ještě přidáme Bratislavu. Tam člověk snadno dojede a stojí to pár stovek.

Tedy ve vyhledávači AzAir zvolíme: Zpáteční letenka, Odkud: česká republika a přidáme po pravé straně plusem v možnosti po rozkliknutí Bratislavu. Jako desinaci můžeme zvolit Pobřeží středozemního moře. Odlet (jak se vám hodí), ale řekněmě prodloužený víkend, tedy 13. 2. Přílet 17.2., cheme zůstat řekněme 3-4 dny (proto zvolíme v tabulce 5-6 dní, tady se počítají ‘započaté dny’ proto na týden je 8 dní), v pokročilém vyhledávání zaškrtneme vše, co jsme si v minulých vyhledáváních odškrtli a mohlo by nám vadit, a na závěr samozřejmě vybereme jen přímé lety.

A voilá, máme tu řeckou Soluň z Bratislavy za 18 stovek, či Benátky z Prahy za 2.200.

A pokud byste radši na nějaký středomořský ostrov, pak jen v cílové destinaci namísto středomořského pobřeží zvolte Ostrovy ve Středomoří a máme tu v nabídce Maltu či řecký Paphos za 2.000 resp. 2.500.

A jen o klik dál najdete možná nejzajímavější možnost, slunný Izrael, kolébku lidstva a Rudé moře jen a jen pro vás. Za 13 stovek to může být valentýnská nabídka, co se nedá odmítnout. Trochu inspirace pro Eilat se můžete dočíst v mém loňském blogpostu.

Věřím, že jsme spolu zvládli projít všechny funkce skevělého vyhledávače AzAir, že se vám odteď stane kamarádem na vašich cestách a ušetří vám v budoucnu desetitisíce.

Ruben

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

2 komentáře na „Levné a akční letenky“

  1. zdravim te, Rubene,

    a dekuji za tve hooo…dne podnetne a zajimave informace nejen o Fajerech, ale take o cestovani celkem.
    Doufam, ze mi BUH dovoli na Fajery odletet…. hodne si mi toho o ostrovech “nacpal” /v dobrem, samozrejme/ do moji hlavy a mych predstav
    a za to ti patri velike d i k y!!!
    Je primo hmatatelne ve tvych prispevcich, co tahle destinace pro tebe znamena…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *