Jak na nejlepší ubytování na cestách

bydlení obrázek Pixabay - jpeter2

Bydlení, je důležitým faktorem nejen na cestách. Ovšem při svých cestách v současnosti můžete poznat svět i z jiného pohledu, než jen prostřednictvím hotelového pokoje, jak tomu bylo ještě donedávna. I cenové rozpětí je značné. Od bydlení zdarma až po pronájem celého ostrova. Nevíte co vybrat právě pro vás? tak tady je přehled. Nechte se inspirovat!

bydlení obrázek Pixabay - jpeter2

Hotely a hostely

Hotely – ve své podstatě netřeba představovat, složí k ubytování na vašich cestách od nepaměti. Mnozí se rozhodují podle ceny, jiní podle pověsti. V každém případě je v současnosti dobré využít internet k porovnání cen.

Agoda.com – srovnává ubytování mnoha poskytovatelů (Booking, Agoda, Hotels, Expedia atd.)  a je to moje první volba při hledání hotelů v oblasti.

Booking.com – nejrozšířenější bookovací systém. Výhodou je, že z karty nestrhávají platbu a je na vás, jak potom ubytování zaplatíte (např. v hotovosti v místní měně). Booking má však lepší vyhledávání a proto využívám, když hledám hotel např. v celém Toskánsku a je mi vlastně jedno kde.

Rád bych zde také zmínil dvě aplikace tzv. ‘Last Minute’ díky nimž si můžete, užít pobyt v hotelu výrazně levněji, pokud hledáte ubytování (např. po příletu) na tutéž noc. Aplikace nabízejí nevyužité kapacity hotelů a abyste se dostali na nejlepší ceny, rezervujte po šesté hodině večer.

Hoteltonight – USA, EU + Austrálie

Hotelquickly – Asie a Austrálie

TIP: vždy si zabookojte svůj nocleh do půlnoci. V opačném případě si budete moci zabookovat až následující noc. Myslete na to především, když jdete na nějakou akci a řeknete si v souvislosti s ubytováním: “to pořeším později”!!! Tím spíš, když ceny k půlnoci stále klesají.

Výhodou hotelů je 24/7 recepce a většinou přidružená restaurace.  “Korporátní” vzhled může být pro někoho výhodou, pro někoho nevýhodou.

Hostely – jsou pro mnoho cestovatelů základní volbou při krátkodobém ubytování v cizí destinaci. Především při cestování sólo nemají cenovou konkurenci. Navíc potkáte mnoho dalších lidí, pokecáte a dozvíte se mohé zajímavosti o okolí.

Pro vyhledání hostelu ve vaší destinaci můžete použít: Hostelworld.comHostelz.com či Hostels.com

 

Privátní bydlení

Historicky je tu privátní bydlení na cestách určitě déle než hotely, svou renesanci však tento typ ubytování zažívá až nyní s nástupem snadných možností rezervace takovéhoto bydlení prostřednictvím internetu.

Již v roce 1995 spatřil světlo světa portál VRBO (Vacation Rentals by Owners), který umožňuje majitelům nabídnout a hostům si pronajmout soukromé rekreační objekty. V roce 2008 pak vznikla společnost Airbnb, kde uživatelé nabízejí své vlastní pokoje či byty přímo ve městech a tím se lidé – pronajímatelé stávají přímými kompetitory hotelů. V současnosti je mnoho možností kde takovéto ubytování v sourkomí hledat a nabízet. Mnoho menších portálů se specializuje na užší skupiny lidí, jako jsou např. jednotlivé geografické oblasti (rekreační objekty v Německu), specifický segment nabídek (bydlení na farmách), či zaměření pozornosti na sexuální menšiny (GayFriendlyBnB)

Jak jsem již zmínil, portálů s nabídkou ubytování v soukromí je přes 50 a abyste nemuseli hledat jednotlivě, eistuje několik metavyhledávačů, jako jsou např: AllTheRooms, Tripping, Meshtrip či Vakast

Nudí vás bydlení na souši? Tak proč si nepronajmout jachtu u BoatBound či u Yachtico?

Nechte se inspirovat články na téma krátkodobých pronájmů! Zde najdete tipy pro hosty a v těchto článcích zase tipy pro pronajímatele.

 

Další možností v tomto segmentu ubytování je tzv. Výměna bytů. Zpravidla to funguje tak, že si najdete svůj protějšek v destinaci, kam chcete jet a na dobu pobytu u vás mu na oplátku nabídnete bydlení u sebe. Máte dům na venkově a chcete zkusit, jaké to je bydlet v ruchu evropské (či světové) metropole, nebo naopak bydlíte v centru Prahy a chcete poznat francouzský venkov? A navíc za bydlení tam nezaplatit ani korunu?

Najděte si protějšek  v místech, které hledáte a nabídněte mu na dobu pobytu právě to vaše bydlení. V některých případech si můžete dát vzájemně k dispozici i automobily. Do vašeho profilu zadáte vaší nabídku, vyplníte preferovanou lokalitu a čas (např. Preferovaná lokalita Londýn, Paříž, NY či Tel-Aviv Doba: kdykoli v srpnu či září). Pak už jen čekáte na nabídky a samozřejmě můžete i sami aktivně oslovovat.

Výhodou je cena takového ubytování, kdy tou cenou je právě ubytování u vás. Další výhodou je to, že víte úplně přesně, kdo u vás bude bydlet, a z fotografií jejich prostoru si o těchto lidech můžete udělat dobrý obrázek. Nevýhodou je pak především časová náročnost hledání vhodného protějku.

Bydlení můžete vyměňovat na těchto portálech: Homebase, HomeExchange, HomeForExchange, InterVac, InventedCity, LoveHomeSwap, Stay4Free, či rodinně přátelská Knok

Vyměňovat se samozřejmě nemusí jen byty či domy, ale také jachty (YachtingSwap, BoatSwap), či obytné automobily (RV WorldWide, MotorhomeHolidaySwap).

 

Ubytování zdarma

Tuto kategorii bych rád rozdělil na zdarma a ‘zdarma’. Začnu podkategorií zdarma, jejímž hlavním a nejznáměším zástupcem je Couchsurfing, portál, který se stal Mekkou nezávislých batůžkářů, kam postupně přibyli jak na straně cestovatelů, tak hostů zhrzení multimilionáři. Výhodou takovéhoto ubytování není jen to že je zdarma, ale také a pro mnoho lidí především přímý a často intenzivní kontakt s hostem. Díky němu můžete poznat místo opravdu jako domácí. Autenticky a pod povrchem.

Alternativou k Couchsurfingu může být BeWelcome. The hospitality club, Be lodged, sluníčkářský Servas,  Global freeloaders, spartánský Hospitality Club, či na cyklisty zaměřený Warm showers.

 

Ubytování v zahraničí za práci

Pokud máte hlouběji do kapsy nebo chcete poznat svět cestování z jiného pohledu, můžete si jako za starých dobrých časů vyzkoušet Honzovu cestu do světa. Stačí mít ruku k dílu a bydlíte a jíte zdarma. Navíc nabíráte zkušenosti. Strávíte příjemný čas a buď jdete dál, jako se to většinou stane, ovšem můžete se i seznámit s domácími a prostředím lépe a ti si vás již mohou nechat jako své pobočníky. Za peníze. Opravdu. Buď hned, nebo např. napřesrok při další sezóně.

Klasickou možností jsou např. HelpX či Workaway, případně dobrovolnictví na organických farmách WWOOF (zde je moje zkušenost s WWOOF dobrovolnictvím). Ovšem šikovných rukou je všude nedostatek a tak můžete oslovit vaše budoucí potencionální hostitele přímo (jako jsem např. sám udělal a měsíc dobrovolničil v hostelu uprostřed Negevské pouště). Populární možností, kdy k bydlení a jídlu obvykle dostanete i kapesné je stát se Au-Pair.

Další možností moderní doby jsou tzv. House sitting portály pro lidi, kteří z jakéhokoli důvodu aktivně hledají obyvatele pro svůj byt na určitý termín, kdy sami nebudou přítomni. Většinou proto, že mají domácí mazlíčky (ale i hodpodářská zvířata), nebo i jen květiny a potřebují někoho, kdo se o ně v době jejich nepřítomnosti postará. A za to nabízejí bydlení u nich doma. Je toto právě pro vás? Pak by vám neměly uniknout tyto stránky: HouseCarers, HouseSit Match,  Američtí HouseSitters, LuxuryHouseSitting, MindMyHome-UK a MindMyHome-AUS, další Australský housesitting, MindMyHouse, především na akademiky se soustředící Sabbatical homes či katalogový Caretaker Gazette

 

Timesharing a Sdílené vlastnictví

Velmi zajímavou formou ubytování může pro některé být tzv. timesharing či sdílené vlastnictví. Po velmi divokých a legislativně slabých začátcích oboru plných podvodů se tento segment začal těšit zasloužené pozornosti. V principu se jedná o spoluvlastnictví nebo časový pronájem rekreační jednotky. Obvykle se jedná o jednu lokalitu. V některých případech a bodovém systému provozu si však můžete každý rok vybrat něco jiného.

Zde nebudu uvádět žádné příklady, protože je jen a pouze na Vás, vybrat si důvěryhodného partnera.

 

Další a alternativní možnosti bydlení na cestách

Kempy – netřeba představovat. Dříve byly levnější alternativou všech jiných způsobů ubytování. Po zkušenosti v Chorvatsku, kdy jsou kempy často dražší než pronájem apartmánu už to nelze říci tak jednoznačně a proto jsou nyní asi první volbou pro lidi, kteří chtějí v zahraničí stanovat a nechtějí (či z důvodu legislativy nemohou) stanovat nadivoko.

Obytné automobily – Spojují výhody automobilu a místa k přespání. Výhodou je dobrá mobilita na cestách. V případě karavanu pak možnost jeho odpojení od tažného vozidla a to pak využívat pro výlety po okolí.

Stanování a guerilla camping – Stanovat (či spát pod širákem) se dá buď v kempech nebo mimo kempy. Mekkou volného stanování je definitivně Skandinávie. Guerilla kemping řeší touhu stanovat a kempovat v místech, kde se to nesmí. Tady bych rád upozornil na dvě úskalí. Tím první je, že je to legislativně zakázané, aby byli lidé nuceni využívat placených ubytovacích zařízení. V druhém případě je stanování a noční pobyt v přírodě zakázaný z důvodu bezpečnosti (aneb snadná cesta, jak se nechat sežrat medvědem), v některých případech může jít o ochranu prostředí. V případě guerilla campingu platí zásada, nedat na místě poznat, že jste tam kdy byli.

Noční přejezdy – Především při použití lůžkového vozu to může být perfektní alternativa hotelu a spojíte hned dvě užitečné věci. Dobře se vyspat a přemístit se do vaší nové destinace.

Spaní na letišti – obvykle se využívá v případě odletu v brzkých ranních hodinách, kdy nechcete platit hotel a transfer na letiště pro svůj odlet. Ovšem dá se využít i v případě příletu a nebo i jen při návštěvě města. Večer dojedete na letiště a tam se vyspíte. Dobrým průvodcem může být Sleeping in airports.

Znamí známých – FB komunity – Cestujete a nevíte kde hlavu složit? Zkuste jednu z miliónů FB skupin či se zeptat svých známých o kterých víte, že mají v destinaci své známé.

Pozvání od místních – pokud jste jen trochu komunikativní a začnete na cestě rozhovor s místními, pokud se zakecáte dostatečně a dostatečně pozdě, existuje dobrá šance, že vám nabídnou u nich přespat. Pozvání přespat od místních je jedna z nejhezčích a rozhodně nejautentičtější možnost, jak a kde složit hlavu v cizí zemi. Navíc máte často postaráno i o večeři a seznámení se s náturou místa. Tento bod je platný čím dál víc na východě jste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *