V centru Prahy se nedá žít a Airbnb je až posledním z důvodů proč ne

Tento článek nosím v hlavě už nějakej ten pátek, jen na digitální papír ho dávám teď, vlastně až na základě mého nedávného rozhovoru s kamarádem Lukášem, který si po mě tento spis tak trochu vyžádal. Tak hurá do toho!

Poslední dobou celá pražskopolitická elita spílá právě Airbnb a tváří se, že kdyby Airbnb (a krátkodobé pronájmy) neexistovaly, tak by by bylo centrum Prahy úplnej ráj na zemi, všichni by tu chtěli bydlet a nájmy bytů by byly na historických minimech. Hlavní argumenty úředníků jsou: krátkodobé ubytování zdražuje nájmy pro pracující lid, Praha přichází o 100 000 000 ročně (slovy sto milionů) na neodvedených lázeňských poplatcích ročně. Jenže tak to není.

Ale popořádku.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Mostecká ulice na Malé Straně – za rohem bydlím    p.s. sexy fotka, co?!foto: Ruben Lang

Jen abych se představil. Narodil jsem se sice na Praze 2 (v takový tý hezký porodnici v anglickym stylu), ale celý život bydlím na Praze 1. Nejdřív dlooooouho na Starém Městě a posledních už 10 let na Malé Straně. Chodil jsem tu do jeslí (Řásnovka), do školky (Platýz), do školy (Vojtěšská/Ostrovní, Jindřišská a Josefská) na střední (Masná) i na konzervatoř (Na Rejdišti), jen tady nedaleko na HAMU nade mnou ohrnovali nos, tak jsem šel na akádu do německého Výmaru. Moje první láska byla Novoměšťačka a jedna z těch dalších pak Malostraňačka.

To jsem nepsal proto, že bych se chtěl vytahovat, to je prostě fakt. Stejně tak, jakože mám absolutní sluch – což, pravda, pro tento článek není až tak podstatný. Je to pro ilustraci, že s bytím v centru Prahy mám dekády dlouhou a kontinuální zkušenost (na rozdíl od náplav typu Krnáčová, Hřib apod.) a tak mi neunikají problémové souvislosti života v centru města řádově závažnějšího charakteru než je Airbnb. A právě o těch bude tento článek. Bytostně mě totiž urážejí nářky bafuňářů z magistrátu a úřadu městské části Prahy 1, že za všemi problémy (centra) města hledej Airbnb.

 

Tak pojďme popořádku

1. Privatizace bytů v Praze 1:

Praha 1 už ze svého majetku rozprodala cca 5 tisíc bytů. Ovšem ne za tržní cenu, ale za takovou kamarádskou – začínalo se na ceně 5000 Kč (slovy pět tisíc korun českých) za .  Stačilo, že jste v bytě bydleli a měli jste vyhráno. Pokud jste bydleli v domě co nešel do privatizace (i když jste jinak byli spořádaní občané Prahy 1), měli jste smůlu.

A světe div se, spousta z těch, co koupili 100 metrový byt za bratru půl mega ho obratem prodali za 5 mega. No a ti co ho naopak koupili povětšinou nebyli z těch, co by měli k Praze 1 nějaký vřelý vztah a chtěli tu bydlet, ale byli to jen a jen investoři (často Italové, co potřebovali ulejt prachy do ciziny), kteří z toho chtěj vytřískat co nejvíc. A tedy např. v současné době nabízet ke krátkodobým pronájmům.

p.s. pokud jste mysleli, že tahle párty už skončila, tak ne a ne. Je teda pravda, že Úřad městské části pro Prahu 1 teď chce za byty už naprosto závratných 15 000 (slovy patnáct tisíc korun českých) korun za , ale to je prostě pořád ani ne 1/10 tržních cen – jedná se o asi 400 bytů. Zaslechl jsem zkazky, že se Praha poučila a pro další privatizaci budou dvě zásadní omezení. Pokud by nabyvatel chtěl prodat byt dříve než za 10 let, pak bude mít město předkupní právo na tento byt za stejnou cenu, jako byla prodejní (hele já se o jeden byt hlásím a klidně si 10 let počkám). Ten druhý je, že tyto šťastní majitelé bytu ho nebudou smět užívat (nabízet) ke krátkodobým pronájmům. No, za a) napadá mě hned několik způsobů, jak toto obejít a věřím že průměrný právník by tento počet ještě znásobil. A za b) to jako Praha prodá byty za směšnou cenu a pak ještě bude najímat úředníky, aby kontrolovali, jestli někdo z nových majitelů byt krátkodobě nepronajímá (a vědí ti úředníci, že serverů, kde lze nabízet krátkodobé pronájmy je víc než 50?)?? To si ze mě děláte prdel?!!!
Fazit (machruju akademickou němčinou – česky pak závěr): Praha přišla o

MILIARDY

v rozdílu mezi privatizační a tržní cenou – resp. věnovala je lidem, kteří byli vyvolení jen tím, že bydleli v tom správném bytě -a další jsou na cestě. Investoři samozřejmě jdou po zisku a to je těžko někomu vyčítat. Pokud Praze tak strašně vadí krátkodobé pronájmy a vysoké ceny pronájmů, stačilo si byty nechat a pronajímat je dle libosti za hubičku. Privatizace se samozřejmě týká i jiných pražských obvodů a tedy se dá říct, že Praha okrádá všechny, kdo nemají to štěstí, že jsou zrovna v bytě, který se bude privatizovat.

2. Iluze 100 000 000 (slovy sto milionů) korun.

Tak jsem se dočetl, že Praha přichází o nezaplacené poplatky za nocující turisty ve výši sto milionů korun ročně. Hele já nevim, ale zkusím hodit pár čísel do kalkulačky. Řekněme, že průměrný počet lidí v pronajatém bytě budou 3, průměrná obsazenost řekněme 70% (tedy 255 nocí – 765 osobonocí), že je v současnosti poplatek 15 kč/os/noc víme, to máme 11 475 korun/rok/byt.

Jako berete nějaký hodně špatný drogy, nebo mi chcete namluvit, že se v Praze krátkodobě pronajímá na fulltime 8 715 bytů??

Řekl bych tak třetina a víc ani ťuk (navíc rostoucí část z nabídek na Airbnb jsou hotely, které platformu využívají jako další prodejní kanál). A i tak přeháním – ale řekněme že jo, ať to máme jednoduchý. Pak by Praha přicházela o bratru 33 333 333 (slovy třicet tři miliony) korun ročně. Jenže a jen za předpokladu, že by nikdo z pronajímatelů tyto poplatky neplatil, což samozřejmě tak není. Řekněme, že lidi jsou oškliváci a poplatky platí jen a pouze 25% z nich, přesto to dělá 8 333 333 (slovy osm milionů třista třicet tři tisíc) korun přímo do městské pokladny. No a jaký je tedy dle mého odhadu únik na lázeňských poplatcích? Přesně 25 000 000 korun, tedy 1/4 z čísel úředníků (já vím, strašit se musí, ale co je moc, to je víte co v Olomouci).

Ale pak také samozřejmě přichází na řadu otázka, co město s těma penězma dělá? Nepředpokládám, že by si to úředníci chtěli nechat pro sebe (teda aspoň ne všechno), takže by ty peníze určitě rádi investovali. Tak se zkusme podívat, jak to u nás v Práglu vypadá s magistrátem, jako dobrým hospodářem.

Opencard – miliarda voknem ven

Tunel Blanka – tady máme problém přímo v názvu.

Trojská lávka – ta se radši zřítila sama

Libeňský most – ten zatím stojí, ale pěknej osud ho nečeká (zatím omezený provoz, v budoucnu pravděpodobně demolice)

Most přes Vltavskou směrem do Holešovic – stav mostu se ‘náhle zhoršil’.

A to jsou jen věci, co mě napadly tak narychlo. Jo ještě jednu věc přidám, takovou tu naší –  pražskojedničkovou. Zlí jazykové tvrdí, že ta restaurace na Vltavě byla postavena za peníze daňových poplatníků pod zástěrkou protipovodňových opatření. No, ale to už jsou jen takový interní nejapný vtípky..

Protipovodňová korupce?foto: Ruben Lang

K tématu ještě chiméra č. 2. Magistrát chce lázeňský (či městský, ubytovací) poplatek zvýšit ze současných 15 kč/os/noc, na 50 kč/os/noc. Jako není mi jasný, co si od toho tam na magistrátu slibujete. Jako že se uvolní víc bytů v centru pro nájemní bydlení? A jako proč a jak? Ať o tom přemýšlím, jak o tom přemýšlím, vychází mi to přesně naopak.

Mrknul jsem na pár bytů někde na periferii a vyskočil na mě jeden v Satalicích. Vyjde v termínu od 9. do 12. dubna pro 3 lidi na na bratru 1.482,- Kč.

Mrknul jsem na byt v centru na Starém Městě. Tam vyjde byt pro 3 lidi v termínu od 9. do 12. dubna na 7.896,- Kč.

Řekněme, že oba současní provozovatelé vybírají poplatek od hostů při příjezdu. V současné době to zvýší cenu ubytování v Satalickém bytě o 135,- Kč na 1.617, Kč – tedy cca 9% – dá se. V případě bytu na Starém Městě dělá poplatek úplně stejných 135,- Kč, celkově to tedy je 8.031,- Kč – tedy bratru 1,7%.

No a teď si vezmeme stav budoucí, kdy bude poplatek městu 50 kč/os/noc.

V prvním případě se cena navýší o 450,- Kč a výsledkem tedy bude částka 1.932,- Kč, kdy se částka kvůli poplatku městu navýší o 30%. Což je celkem dost a opravdu to možná bude pro tento byt likvidační, uvolní se tedy pro dlouhodobý pronájem. Hurá!!

V případě našeho Staroměstského bytu se částka navýší o úplně stejných 450,- Kč na výsledných 8.346,- Kč. V tomto případě to dělá 5,7%. Hele, tady si nejsem jistej, jestli to s nima zamává..?

Tedy otázka na vás na Mariánském Náměstí, tohle má jako pomoct uvolnit byty v centru? Možná to ‘odrovná’ některé z bytů na periferii, ale jak to pomůže zalidnění centra o kterém tak básníte? Ano, správně: nijak.

3. Když v centru chybí byty, tak proč se kurva nestaví?

V centru Prahy vzniklo v poslední době několik více či méně (ale spíše více) developerských projektů.

Palladium – obchodní centrum

Florentinum – obchody a kanceláře

Myslbek – obchody a kanceláře

Drn (ta novostavba na Národní) – restaurace, obchody, galerie

Quadrium – wow – 13 bytů! slavíme

Galerie Myšák – to je snad jedinný novodobý projekt co mě napadá, že se uskutečnil v postrevoluční době, kde je vícero bytů a to mám dojem 32. Nicméně je to stále jen 1/3 z celkové plochy. A řekněme si upřímně, jako že je mi to celkem fuk, když už máme ten kapitalismus, ale byty v tomhle komplexu stojí desítky milionů. A vážení – kdo z vás to má? Nicméně jsem si jistej tím, že to dostupnosti bydlení v centru nepomáhá, na tom se asi shodneme.

Bankovní Dům – asi nejstarší z těchto projektů. Dle názvu soudím, že se tam žádné byty nenachází.

P.s. – A já se ptám, proč Praha 1, kde zoufale chybí byty pro nájemní bydlení nepodmíní novou výstavbu tím, že majitelé v rámci projektů vystaví byty namísto statisíců metrů čtverečních (to by bylo bytů!) kanceláří či obchodů?

4. STBcká škatulata hejbejte se!

Agent Bureš má za lubem vládní čtvrť za bratru 10 miliard. To není až tak zajímavé. Co je zajímavější je to, že se tím uvolní domy v centru Prahy. Ano, vím, vím, vím, Nosticův Palác bude přístupný turistům i místním. To je skvělé! Prý i budova ministerstva pro místní rozvoj na Staromáku. Tleskám! ..takže tam evidentně nové byty nebudou (a řekl bych, že zas až taková destinační hitparáda pro Pražany to taky nebude)..

Co další budovy v centru (počítám jen Prahu 1)? Ministerstvo školství, ministerstvo financí, ministerstvo kultury, ministerstvo zahraničních věcí? A co parlament? Nebude fajn to vzít jedním vrzem i s ním?

Budou tyto domy na prodej? A postaví se tam byty? No tak na to si počkám.

Jo a když jsme u těch STBků a jejich manýrů, dostalo se mi insiderských informací, že všichni, o kterých systém zjistil, že pronajímají přes Airbnb už byli na koberečku v různých státních institucích. To je jako dost slušnej kobercovej nálet, trochu mi to připomíná sedmdesátky. Teda ne že bych je zažil, jen z dokumentů z tý doby.

5. Městská policie Praha – strážci pořádku nebo banda zmrdů, co nám otravujou život?

Aneb odtáhli mi auto, bastardi.

To jsem se tak zas jednou vrátil z cest a zaparkoval u nás před domem. A jak jsem se divil, že když jsem se zas chtěl projet, auto už tam nebylo. Vzhledem k tomu, že mojí Plechovku by asi jen tak někdo nekradl, podezření padlo na Městskou policii. Volám 155 a moje tušení se potvrzuje, Plechovkana mě čeká na Těšnově.

Asi vám to přijde OK, neměl jsem tam co dělat, když jsem nezaplatil, ale mě to až tak OK nepřijde a hned vám řeknu proč. Ono když se třeba vrátíte ne úplně ve formě se zlomenou nohou, to poslední co máte chuť vyřizovat je parkování, to pro ilustraci. Ale hlavně, na předním skle mám asi 4 ještě bývalé parkovací karty pro Prahu 1. Vypadá to teda, že jsem skalní obyvatel. Jestli systému tak záleží na blahu stálých a dlouhodobých obyvatel, pak bych skoro čekal telefonát, nebo alespoň nějaký upozorňovací vzkaz za stěračem: ‘Vážený pane Langu, vážíme si každého věrného obyvatele stále se vylidňujícího centra naší milované Prahy, ale také udržujeme systém v chodu. Máte nezaplacené parkování, možná jste jen zapomněl, nebo došlo k jiné závažné komplikaci (jakože třeba máte zlomenou nohu a vyběhat si parkovací kartu by vám zabralo 2 dny, nehleďe na to, že potřebujete klid, aby se zlomenina dobře zhojila), tak to prosíme dejte dopořádku, přece jen, sloužíme i Vám.’

Ale to se nestalo.

A tak jsem šel do Opletalky si postěžovat na ústředí, paní vrchní bigbossová mi řekla, že můžu napsat stížnost (a třeba žádost o navrácení nějakých těch cca 2.400 Kč, či kolik to přesně je). Ale také řekla, že strážník má právo rozhodnout, že nechá vozidlo odtáhnout.

Inu dobrá, neměl jsem náladu handrkovat se s měšťákama ale tak jsem si řekl, že se zkusím projít po Malý Straně, zda ten zločin parkování v rezidentní zóně již úplně vymýcen.

No, během necelé hodiny jsem viděl asi 40 aut, která vesele parkovala v modré zóně (nebo třeba na chodníku) aniž by tam měla co dělat. Některý měli papírek za stěračem, některý rovnou botičku. Ty případně odtažený jsem samozřejmě nezaregistroval. Nikdo z nich evidentně nebyl z Prahy 1 ani omylem, všechno přivandrovalci.

Ale pokud už odtahujete, tak buď všechny a nebo nikoho. Můžu si to totiž brát osobně. A taky že beru.

Jako perličku tady dám situaci, která je pro mě nad rámec chápání.

Parkování po italskufoto: Ruben Lang
Parkování po italsku iifoto: Ruben Lang

Toho jste z jakýho důvodu nenechali odtáhnout? Můžete mi kluci od MP Praha vysvětlit, jak ten chudák v bílém Renaultu má jako vyjet?

Smutnou perličkou nakonec jsou pak už

Ve dne

Veselé a nikým nerušené stání na zákazu zastavení na Malé Straněfoto: Ruben Lang

V noci

Veselé a nikým nerušené stání na zákazu zastavení na Malé Straněfoto: Ruben Lang

stojící auta na zákazu zastavení. Vzhledem k tomu, že ta budova zatím je bengárna, tipl bych parkující na tamní obyvatelstvo. Což je moc nešlechtí – jak benga, tak měšťáky.

Ty na férovku policejní auta  jsou už jen takovou třešničkou na dortu.

A ještě něco pro ty, kteří by snad chtěli na Praze 1 bydlet, parkovací zóny maj ještě jeden nepříjemnej vedlejší efekt. Pravděpodobnost, že seženete řemeslníka, který by vám v bytě či domě něco udělal se limitně blíží nule. Nikdo nechce dostat botičku, nechat si odtáhnout auto či 2 hodiny hledat místo k zaparkování a pak s nářadím ještě k vám dobrou čtvrthodinu jít.

6. Neobývané a neobyvatelné byty a domy.

Byty krátkodobě pronajímané (ať už přes Airbnb nebo přes další z asi padesátky možností) nepochybně část bytů, které by jinak byly na trhu pro dlouhodobý pronájem odebírá.

Jsou tady ale ještě dva faktory, které odebírají byty v centru potřebám dlouhodobých nájmů a tedy rezidentů. Chápu, že nejsou tak sexy na marketingovou komunikaci jako satan Airbnb, ale mě přijdou podstatné.

Neobývané byty – znám několik lidí, kteří vlastní byt v centru Prahy, ale nebydlí v něm, ani jej nijak nevyužívají, nebo jen absolutně sporadicky. Jako např. jedna Švýcarka, co sem jezdí jen na velikonoce, ale taky ne každý rok.. Tyto byty tedy taky chybí na trhu. Jakpak pane primátore Hřibe budete řešit toto? nastěhujete tam nájemníky? Asi ne, že..

Neobyvatelné domy – i v našem krásném centru Prahy narazíte na kompletně vybydlené domy. Jedním takovým příkladem jsou domy na Újezdě. Jak to tam vypadalo se můžete podívat v tomto článku. Případně přihládám rychlý náhled pro představu.

Interiér malostranského bytu. Chcete se nastěhovat?foto: Ruben Lang

Díky tomu, že jsem (byl) jeden z big bossů teorie jak efektivně pronajímat přes Airbnb, měl jsem shodou okolností tu možnost být u dalšího osudu jednoho z těch domů. A to jak jako konzultant, tak jako fotograf. A řeknu vám, kdyby to ti lidé nemohli pronajímat přes Airbnb (teď už frčí přes Booking), tak by tam stejně nikdo nemohl bydlet nastálo a to i přesto, že dva byty už vypadaly nějak takto.

Malostranské byty na Újezděfoto: Ruben Lang

Ptáte se proč? No protože s rekonstrukcí těchto domů začali odspodu (což dává i celkem dobrý smysl) a do bytu, kde přímo pod ním máte nějakou hospodu, vedle slavný klub Újezd (kterej produkuje slušnej bordel do brzkých ranních hodin), přes den vám nad hlavama opravujou další byty a chodby domu vypadají, jako by právě vyhořely, tak tam by se dlouhodobí nájemníci sháněli dost těžko. A kdyby náhodou, těch pár korun by těm lidem moc nepomohlo a rozhodně nemotivovalo k dalším investicím. A vy přece chcete hezký město, ne? Hřibe!

7. Když mají být byty pro nájemníky, neměly by být chodníky pro chodce?

To je celkem filozofická otázka, že? Byli jste se někdy v poslední době podívat na Orloj?

Tak tam ani nechoďte, ty nejlepší místa k pokoukání okupují zahrádky.

Nejlepší místa pro kouknutí na Orloj okupují zahrádkyfoto: Ruben Lang

Teď je zima a není to tak strašný, ale v létě se opravdu v centru nedá po chodníkách moc hnout. Si zkuste proklopýtat Pařížskou.

8. V centru prahy se nedá žít

Jako dá, ale není to žádná prdel. Sice si jako Malostraňák (když jsem náhodou v ČR) můžu koupit v podstatě neomezené množství matrjošek, figurek hitlera či stalina, marihuanových lízátek, drog různé kvality i ceny, trdelníků, na oblečení trička či mikiny ‘cheep beer’ či ‘I love Prague!!!’ ale na normální větší nákup musím ‘za město’, konkrétně na Smíchov (buď do Tesca, či do nějakého z tamních fajn obchůdků).

Jako dobrodružství je to fajn, ale fakt to není pro každýho. A jak to zatím zvládám a dělám si z toho ctnost, tak od kamarádů a známých slyším jediné – hele počkej až budeš mít děti, to tě ta sranda a staropražské nadšení přejde!

Jo a jen tak mimochodem magistrátníci, zkusili jste se někdy v noci projít po Václaváku??

9. Airbnb za to nemůže aneb vývoj počtu obyvatel v Praze 1 od doby revoluční

Víte, co mě na všech těch kecech okolo Airbnb sere nejvíc? Že od doby kdy sem tahle online služba přišla, tak od té doby se pokles obyvatel na Praze 1 né že úplně zastavil, ale zmírnil. V roce 2014 došlo dokonce k události v porevoluční době naprosto nevídané a to, že počet obyvatel Prahy 1 dokonce stoupl a to o celých 40 kusů.

Jinak to jde dole vodou, jak by řekli naši východný bratia. Data jsou z ČSÚ (částečně obšehnuto z e15.cz), to jen tak mimochodem.

1991 – 42.590 obyvatel

2000 – 32.569 obyvatel

2011 – 30.048 obyvatel (tady někdy vstupuje pozvolně do hry Airbnb)

2015 – 29.624 obyvatel

2016 – 29.587 obyvatel

2017 – 29.499 obyvatel

Takže NE a NE a NE – Airbnb za odliv lidí z Prahy 1 nemůže!

10. zrušme hotely

Trochu kacířská myšlenka, ale není mi jasné, proč by v 21. století měly mít hotely nějaký super monopol na krátkodobé ubytování. Myslím naopak, že garsonky a apartmány v takovém Intercontinentalu by šly na dračku. A bytů by bylo hned dost!

11. Myšlenka že se zákazem pronájmu přes Airbnb se stane populační zázrak je zcela mylná

Jak už jsem nastínil, problémů je na Praze 1 víc než dost. A Airbnb navíc není jedninná platforma. Minimálně mezi Rusy, kteří začínají vlastnit na Praze 1 byty v množství větším než malém je Airbnb až na chvostu zájmu. Frčej ve velkém přes VKontakte a jejich pouze rusky mluvící hosté se do systému vůbec nepodívaj. Poplatky žádný, evidence žádný, daňě žádný. Ale navenek je problém zažehnán. Tak jo, no..

A jak to celé dopadne?

Magistrát vybere na poplatcích pár milionů, pochválí se, jak jsou dobrý, požehná krátkodobým pronájmům a všechny ty idealistické kecy o dostupném bydlení v centru Prahy budou ty tam.

Vsadíme se?

Z Reykjavíku,

Ruben

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *