Buďte dobrým Airbnb hostem

be-good-guest

V minulém článku jsem psal o alternativním ubytování k hotelům, o možnostech, které nabízí sdílená ekonomika.

V tom dnešním bych vám chtěl dát návod, jak být dobrým hostem a cestování si o to více užít. Krom toho, jak překonat možná nedorozumění, také pár tipů, jak ušetřit 20%-60% ceny, jak předejít mnoha nepříjemnostem a jak je případně řešit. I přesto, že v názvu článku je zmíněno Airbnb, a tento článek odkazuje na systém Airbnb, to samé samozřejmě platí pro všechny ostatní podobné služby ve stylu Airbnb, kterých je na světě už více než 20.

Tedy začínáme.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Změna jazyka:

Na hlavní stránce dole vlevo si zvolíte jazyk a měnu kterou chcete a rozumíte její hodnotě. To využijete zejména v případě, že jste v cizině a Airbnb systém vás automaticky přesměrovává na stránku a tím i jazyk a měnu dané země.

Výběr místa pobytu:

Když hledáme ubytování v cizím městě, mnoho z nás se spokojí s kteroukoli čtvrtí. Mezi těmi však můžou být dramatické rozdíly. Prostě není Bronx jako Mannhatan, stejně tak jako nejsou Nusle jako Malá Strana. Na Airbnb si krom města můžete navolit i čtvrť, stačí když rozkliknete možnost ‘Další filtry‘ nebo v anglické verzi ‘More filters’ a můžete si zaškrtnout pouze čtvrti, kde chcete bydlet.

Dalším filterm může být pobyt pouze u lidí, kteří získali ocenění ‘Superhost’ – to znamená že mají min. v 80% případů 5 hvězdičkové hodnocení, min 10 hodnocení za poslední rok, jejich index odpovědi je min. 90% a ve sledovaném období nezrušili žádnou potvrzenou rezervaci.

Většina nabídek na Airbnb a dalších podobných serverech je od lidí, kteří nejsou realitní profesionálové. V případě, že objednáváte ubytování s předstihem, máte dobrou šanci získat skvělou cenu na termíny v topsezóně za běžné ceny. Pokud tedy hledáte ubytování na Silvestra, nebo třeba v období Karnevalu v Benátkách, určitě nevynechejte Airbnb a podobné servery.

Výběr nabídky:

Téměř každá nabízená nemovitost je aktuální a hodně odráží nejen místo, ale také majitele. Rozhodujte se především podle fotografií, popisu, hodnocení ostatních (jak ‘hvězdičkového’ tak textového).

Cenové rozpětí:

Většina z nás má pevně daný rozpočet a tak se vám může hodit možnost, navolit si na posuvníku cenu ubytování od-do. Tato cena je vždy na jednu noc a je to základní sazba na noc včetně všech poplatků, ovšem bez poplatku pro Airbnb, který dělá dalších asi 10%.

Registrace:

Pokud jste na Airbnb či jiném portálu našli co hledáte, je třeba se zaregistrovat (v případě že ještě nejste zaregistrováni a přihlásíte se přes tento odkaz, získáme oba 500 Kč na cestování). Váš popis je vaší vizitkou ale především si dejte trochu práce s výběrem vaší profilové fotky. Když se budete usmívat, dveře k bytům se vám budou otevírat snáze.

Okamžitá rezervace vs. žádost o rezervaci:

Mnoho hostitelů umožňuje tzv. okamžitou rezervaci. To znamená, že pokud mají volný termín v době, kdy chcete přijet, můžete si ubytování ihned zarezervovat a zaplatit bez toho, abyste se museli hostitele na cokoli ptát. Někteří hostitelé ale mají různé filtry pro možnost okamžité rezervace (např. host musí mít pozitivní hodnocení od jiného hostitela + ověřený doklad totožnosti). Proto pokud např. tyto podmínky nesplňujete, nemůžete si místo objednat ihned, ale musíte nejprve hostitele kontaktovat. Stejně tak, jako když hostitel možnost okamžité rezervace vůbec nemá. To znamená, že musíte hostiteli napsat termín kdy chcete přijet a něco o sobě. Není se čemu divit, hostitelé vám svěřují svůj byt, proto chtějí vědět, kdo jste.

Co napsat o sobě:

Při kontaktování hostitele představte sebe a případně další spolucestovatele. Napište kdo jste, co děláte a jaké máte v místě plány. Také se můžete v krátkosti zmínit o účelu celé vaší cesty.

Co se hostitele zeptat:

Můžete to být ale i vy, kdo se chce hostitele na něco zeptat. Mohlo by vás zajímat internetové připojení (a pokud potřebujete s internetem pracovat tak také jeho rychlost!), jak daleko je to na zastávku hromadné městské dopravy, jak se můžete do bytu dostat v noci, jak dlouho trvá dostat se z bytu k místu kam potřebujete (např. tam jedete na konferenci) a vše další co vás zajímá. Také se můžete zeptat na věci týkající se bytu, pokud vám to není jasné z popisu či fotek. Počet místností, přístup k jednotlivým částem bytu v případě sdíleného ubytování atd.

Dvě stejné nabídky nemusí být stejné:

Toto platí především pro případy, kdy cestujete ve více lidech, nebo potřebujete více místností, prostoru. Pokud např. cestujete v 6 lidech, je rozdíl mít k dispozici v jednom bytě 3 ložnice a nebo v jiném bytě 1 ložnici s velkou postelí, dvěma přistýlkama a jedním rozkládacím gaučem v obývacím pokoji.

Dbejte také zvýšené pozornosti stornopodmínkám jednotlivých hostitelů. Flexibilní (Flexible) znamená, že vám v případě storna dříve než 24 hodin před příjezdem vám bude navrácena celá částka za pobyt. Pokud má hostitel nastaveny podmínky mírné (moderate), dostanete celou částku pouze při stornu 5 dní před příjezdem. V případě nastavení podmínky přísné (strict), dostanete pouze 50% náhrady při stornu minimálně 5 dní před příjezdem. V žádném případě se vám ale nevrátí servisní poplatek Airbnb.

Kontaktujte více hostitelů:

Pokud nemáte vybrané ubytování snů v nějakém opravdu charakteristickém stylu, vždy je dobré kontaktovat více hostitelů. Už jen proto, že pokud budete kontaktovat např. 6 hostitelů, 2 vám pravděpodobně odepíší, že mají obsazeno. Ne každý totiž aktualizuje svůj kalendář, mnoho hostů využívá vícero portálů a proto můžou mít obsazeno, protože byt pronajali jinde, ale v kalendáři na portálu, kde hledáte to nezměnili.

Tím, že budete kontaktovat více hostitelů dostanete vícero nabídek, můžete buď ihned rezervovat tu, která se vám líbí nejvíce, můžete ale také požádat o lepší cenu. Dejte hostitelům vědět o tom, že máte více nabídek ale pokud vám sleví, rádi přijedete k nim. Ze čtyř hostitelů vám určitě alespoň jeden slevu dá.

Po rezervaci:

Po zarezervování a zaplacení určitě dejte hostiteli v předstihu vědět, kdy přijedete. Ubytování v soukromí není hotel s recepcí, někdo na vás musí čekat, uvést vás a dát vám klíče.

Po rezervaci najdete v sekci ‘Tvé rezervace’ na liště kolonku ‘Tvé cesty’, kde máte přehled všech vašich rezervací. Každá má svou kartu, ve které najdete všechny důležité informace, které hostitel vyplnil proto, aby vám usnadnil cestu a pobyt. Než tedy kontaktujete hostitele abyste se zeptali, jak se k němu dostanete z letiště, přečtěte si informace které vám tam napsal, určitě to tam již bude.

Změny v rezervaci:

Může dojít k situaci, že budete potřebovat udělat změny v rezervaci, i např. z tak lapidárního důvodu, že jste udělali rezervaci na 27.-29. června namísto července. Případně potřebujete rezervaci prodloužit, zkrátit či posunout. K tomu slouží složka ‘změnit nebo zrušit rezervaci’, kde si navolíte v menu co potřebujete.

V případě zrušení se výše odškodného řídí podmínkami, které volí hostitel (viz sekce ‘Dvě stejné nabídky nemusí být stejné’) a vy jste je objednávkou odsouhlasili.

Po příjezdu:

1) Pokud máte pronajatý celý byt, po příjezdu vás hostitel uvítá, představí vám prostor, seznámí s městem a bezprostředním okolí, předá klíče a tím to v podstatě končí. Buďte si jistí, že znáte ovládání všech zařízení, které budete chtít ovládat.

2) V případě, že budete bydlet spolu s hostitelem, je dobré si krom výše uvedeného vyjasnit několik věcí. Především to, k jakým částem bytu a jakým způsobem budete mít přístup a také, jak moc velkou interakci s hostitelem budete chtít. Jsou hostitelé, kteří milují poznávat každého cestovatele a může to být až otravné a na druhou stranu se můžete setkat s takovými, kteří moc sdílní nejsou a pronajímají svůj prostor třeba jen proto, že potřebují extra příjem.

Hodně o sobě ale zjistíte již během vzájemné komunikace.

Možné problémy a jejich řešení:

www.airbnb.com/resolutions

1) Největší problém na který byste mohli narazit, ale o kterém jsem ještě nikdy ani neslyšel ani nečetl je, že přijedete před zavřené dveře a nemůžete se hostiteli dovolat. V takovém případě kontaktujte co nejdříve Airbnb. Airbnb odesílá hostitelům platbu až 24 hodin po předpokládaném check-inu a tak by platbu pozastavili a vám by zajistili náhradní ubytování (alespoň to tvrdí, ale jak jsem již psal, o takovéto situaci jsem nikdy ani neslyšel).

2) Můžete se však setkat s celou řadou menších problémů, které pro vás můžou znamenat nepříjemnosti. To mohou být např. chybějící či málo funkční věci (např. pomalý internet namísto přislíbeného rychlého), které měla nabídka dle popisu obsahovat. Dále to mohou být vady, ať už přímo u hostitele nebo v jeho bezprostředním okolí, které pobyt značně znepříjemňují a nebylo na ně v popisu upozorněno, např. hlučná stavba v okolí, diskotéka dlouho do noci apod. Pokud máte zato, že byste měli nárok na slevu, případně je bydlení zcela nemožné, využijte právě řešení sporů.

Z vlastní zkušenosti vím, že problémů je minimálně, naopak hostitelé se snaží vám pobyt všemožně zpříjemnit.

Na rozdíl od hotelů bych tu rád ještě zmínil zmínil dvě věci, které hrají v lehký neprospěch soukromého ubytování.

První je případ, kdy byste si rádi prodloužili pobyt, ale není to možné, protože byt či dům je již hned po vás pronajatý někomu jinému. Zatímco v hotelu obvykle můžete díky kapacitě pokojů většinou zůstat na svém pokoji, v případě ubytování v soukromí musíte hledat kam hlavu složit úplně jinde. A shánět něco narychlo přes Airbnb či podobné servery není ideální.

Zadruhé se jedná o případ, že se u vás objeví nějaký technický problém. Nefungující elektřina, topení, sprcha atd., než se věci napraví, musíte to prostě přetrpět. Jistě, obvykle od hostitele dostanete nějaké odškodné např. ve formě dobré láhve vína, ovšem radikálnější řešení ve formě rušení rezervace a hledání si náhradního bydlení je pak spíš vaší komplikací.

Odjezd:

Je dobré se s hostitelem dostatečně dopředu domluvit na průběhu vašeho odjezdu (předání klíčů apod). Je dobré také vědět jak postupovat v případě, že odjíždíte sami bez interakce s hostitelem (např. odjíždíte ve 4 ráno).

Pak už nezbývá než se rozloučit a užít si cestu dál.

Hodnocení:

Hodnocení je důležitou součástí všech projektů na principu sdílené ekonomiky, protože díky nim si lidé budují reputaci. A tu chceme mít všichni co nejlepší. V hodnocení popište pravdivě svojí zkušenost, co se vám líbilo nejvíce a co např. můžou využít ostatní cestovatelé a není v popisu (např. proto, že to hostitel nepovažoval za důležité), jak na vás působil hostitel, zdali byste přijeli znovu a či byste nabídku doporučili kamarádům.

Přeji vám spoustu nezapomenutelných cestovatelských žážitků v místech, kam byste se bez sdílené ekonomiky neměli možnost podívat.

A pokud jestě nejste registrováni a chtěli byste získat 750 Kč cestovatelský kredit, můžete se tu registrovat na Airbnb.

Pokud byste naopak rádi začali nabízet nějaký váš prostor cestovatelům a vydělat si tím peníze, pak byste neměli minout e-book Nakopněte svůj Airbnb byznys!

Pokud chcete nabídnout váš prostor ostatním cestovatelům a získat 50 euro kredit na vaše cestování, zaregistrujte svoji nabídku prostřednictvím tohoto odkazu.

 

Další články k tématu krátkodobých ponájmů:

Jak pronajímat přes Airbnb snadno a rychle v 10 krocích

Buďte dobrým Airbnb hostem

Jak na získání všech provizí, které Airbnb nabízí?!

Hostitelé na AirBnB a dalších serverech krátkodobého ubytování. Pozor na podvodné stránky o krátkodobém ubytování!

e-book: Nakopněte svůj Airbnb byznys!

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

7 komentářů na „Buďte dobrým Airbnb hostem“

 1. Ahoj, ubytování přes Airbnb už jsem několikrát vyzkoušel. Nyní bych sám rád pronajímal svůj byt, a potřeboval bych vědět jak na to. Kurz na naucmese.cz, na který odkazuješ nyní není aktivní. Kdy opět plánuješ nějaký kurz udělat? Díky Marek

  1. ahoj, kurzy na Naučmese jsou komplikovaný a těžko se mi organizujou, tak jsem je dočasně zrušil. Právě o Airbnb a ubytování dopisuju e-book, tak když se přihlásíš k odběru newsletteru, tak o tom určitě budu informovat. A směle do toho!

 2. Zdravím, chci se zeptat, jak to je s placením. Kdyz dim okamzita rezervace, chce to po me císlo karty. Kdy si ty penize ztrhnou? hned? nebo v datum pobytu?

  1. Peníze si Airbnb strhne hned, hostitel je dostane až poté, co přijedete. Tedy pokud například zrušíte rezervaci (pokud refundaci hostitelovy podmínky umožňují), peníze se vám automaticky vrátí a nemusíte se s nikým dohadovat.

  2. A kdyz vam bydlení úplně zršej, jako se to stalo nám v NY, tak dostanete ještě nějaký prašule navíc, asi 120 dolarů. Což je fajn:). Ale jinak teda dohoda s Airbnbn trága. dokus si nepostěžujete na jejich faceboku tak se nic neděje.

 3. V článku je uvedeno, že při případném stornu “V žádném případě se vám ale nevrátí servisní poplatek Airbnb.” Na drtivé většině nabídek se však objevuje banner s ikonkou spořícího prasátka a s nápisem “100% vrácení peněz Když rezervaci zrušíš 24 a více hodin před jejím začátkem, získáš finanční náhradu v plné výši, včetně servisního poplatku.”
  Tak jak to tedy je, vrací se při stornu i servisní poplatek, nebo ne?

  1. Dobrý den,
   vypadá to, že v Airbnb opět změnili podmínky. Celkem se nedivím, dost zásadně v tom totiž zaostávali za booking.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *