Jak se nenechat napálit autopůjčovnou

autopujcovny v zahraničí

Vypůjčit si auto v půjčovně na druhém konci světa by v současnosti mělo být jednoduché. A vlastně i je. Podobně jako mnoho věcí současného světa je to „záležitost” na pár kliků. Ve skutečnost je to však jako s pojištěním. Autopůjčovny se  snaží vše zkomplikovat tak, aby vás vlákaly do pasti, kde se stanete (resp. vaše peněženka) snadnou kořistí.

V tomto článku vám chci pomoci projít celým koloběhem v autopůjčovnách k vaší plné spokojenosti. Pokud byste měli přečíst jen jednu část článku, měla by to být část o přebírce vozu v autopůjčovně.

Při půjčení automobilu v zahraničí vždy vezměte v úvahu důvod, proč si auto chcete půjčovat. Především počet osob, věk, plánovaný počet kilometrů, terén kde se budete pohybovat a roční období (v některých zemích mají např. zimní pneu za příplatek).

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

 

Výběr auta

– Pečlivě zvolte typ automobilu a pojištění již při rezervaci, to je nejlepší způsob, jak předejít komplikacím později.

– ve svých nabídkách na internetu autopůjčovny neuvádí konkrétní typ ani motorizaci. V nabídce je uvedena pouze třída s ilustračním obrázkem, velmi pravděpodobně dostanete jiné auto, než bylo na obrázku ve formuláři. Většina velkých autopůjčoven má několik typů vozů v jedné třídě, takže si můžete při přebírce vybrat. Pokud z nějakého důvodu potřebujete konkrétní typ (motorizaci), je potřeba to vykomunikovat s půjčovnou předem.

– Vybírejte automobil podle toho, jakou plánujete trasu a to především s ohledem na povrch cest. Cesty s nezpevněným povrchem se pro některé typy aut můžou stát pastí. Nebo si minimálně budete za svůj výběr nadávat (horské, polní či pouštní cesty apod.)

– Důležitá je také délka výletu. Zatímco pro krátké zastavení po městě a okolí vám postačí téměř cokoli, pokud plánujete projet Ameriku, je lepší si připlatit za vyšší kategorii.

– Zvažte osazenstvo a důvod výletu. Jedete na rodinný výlet, nebo na road trip s kamarádama? Plánujete v autě spát?

– Počet řidičů je třeba uvést již v objednacím formuláři. Za případné další řidiče se obvykle připlácí (některé autopůjčovny však neuplatňují přirážku za více řidičů v případě, že je druhý řidič manžel/ka prvního řidiče).

– Věk řidiče pro autopůjčovny důležitý fakt. V případě, že vám je méně než 25 let, zjistěte si pojistné podmínky ve vícero půjčovnách, rozdíly v pojištění mohou být několikanásobné. Pokud je vám pod 21, je možné, že si v některých zemích auto nepůjčíte vůbec.

– Podnebí v destinaci – co např. cabrio?

– Velmi pečlivě vybírejte pojištění auta již ve fázi rezervace! Ujasněte si, jaké pojištění chcete, zjistěte si, jaké pojištění již máte (např. v rámci životního pojištění nebo pojištění na platebních kartách) a neplaťte zbytečně stejné pojištění víckrát.

– V případě, že potřebujete výpůjčku pouze v jednom směru (například proto, že odlétáte zpět z jiného místa), pečlivě si zjistěte podmínky a sazby. V každém případě si zjistěte možnosti ve vícero půjčovnách.

 

Rezervace auta na internetu

– Zadejte svůj požadavek ve vícero vyhledávačích.

– I pokud jste již na letišti, nemáte objednané auto a potřebujete ho, snažte se objednat auto přes srovnávače. Vždy se dostanete se na lepší sazby než přímo na přepážce autopůjčovny.

– V případě, že přístup na internet nemáte, pokud je na letišti více společností, obejděte je všechny a zjistěte si jejich nabídky. Za pár minut ušetříte i několik tisíc korun.

– Podezřele nízká cena některé autopůjčovny je někdy pouze trik jak vás nalákat. Až budete přebírat auto, dozvíte se, že je ale potřeba dokoupit povinné pojištění (které již v jiných nabídkách bylo zahrnuto) a bez něj vám automobil nepůjčí. Pojištění nezřídka stojí stejně jako samotné půjčovné a cena rázem bude vyšší, než kdybyste si vybrali původně dražší auto.

– Po objednávce si vytiskněte rezervační smlouvu včetné rezervačního kódu a ceny.

– Dejte pozor na účtování pohonných hmot. V některých případech mohou půjčovny zaúčtovat pohonné hmoty systémem ‘Plná – prázdná’, tedy že při přebírce dostanete vůz s plnou nádrží a při vrácení automaticky platíte paušálně plnou nádrž (cca. 60 Eur/USD).  Navíc např. v ostrovních destinacích nemáte v podstatě šanci plnou nádrž projezdit (často ani půlku).

– Většinou můžete vaší rezervaci zdarma zrušit/změnit do 24 hodin před výpůjčkou. Toho můžete využít nejen v případě, že potřebujete výpůjčku zrušit, ale také tehdy, pokud najdete lepší cenu půjčení.

– Výpůjčky přímo na letišti jsou obvykle zatížené ‘letištním poplatkem’. Vypůjčit si auto mimo letiště může znamenat úsporu (v případě snadné a levné cesty z letiště pomocí hromadné dopravy).

– Některé půjčovny mají nižší půjčovné vyvážené nutností koupit nádrž benzínu (tzv. full-empty policy – půjčíte si s plnou nádrží a vracíte s prázdnou). Nejen že benzín je obvykle výrazně dražší než u pumpy, v případě že vrátíte vozidlo s polovinou nádrže, nikdo vám peníze za neprojetý benzín nevrátí. A projet za víkedn celou nádrž např. na Mallorce či na Tenerife rozumně prostě nejde.

 

Jak postupovat při přebírce vozu v půjčovně

Pokud se vydáváte na cestu a plánujete si půjčit auto, které jste si již třeba objednali na internetu, na první nekalé jednání na vaší cestě narazíte nejspíš hned při jeho vyzvednutí. Autopůjčovny se totiž snaží zvýšit své zisky všemi možnými  prostředky a jejich pracovníci jsou proto dobře vyškoleni nabídnout a prodat vám produkty navíc. K tomu jim navíc hraje do karet vaše únava po cestě, tím roste vaše náchylnost, že odkývnete cokoli, jen abyste už odjeli do hotelu. Důležité je vědět, že vše co je vám nabízeno MůŽETE odmítnout!

Cílem lidí za přepážkou jsou vaše peníze a z toho plynoucí provize. Jejich strategie je obvykle velmi agresivní a snaží se ve vás vyvolat strach. Uslyšíte tragické příběhy, jak někdo platil milióny za škodu a statisíce za odtah. A budou vám nabízet pojištění, které právě toto kryje. Jenže vy ho už např. na kartě, rozšířeném balíčku pojištění, které jste si sjednali při objedávce, nebo je pravděpodobnost, že se taková nehoda stane minimální a pojistné relativně vysoké. Jsou autopůjčovny, které mají naprosto opačný přístup a jejich zaměstnanci se naopak snaží působit velmi přátelsky. No a nepořídili byste si pojištení navíc, když vám ho doporučí kamarád?

Nejlépe se nekalým praktikám půjčoven vyhnete tak, že si auto se vším co budete potřebovat dobře vyberete již v klidu domova při rezervaci a v půjčovně už budete trvat na tom, že chcete pouze to, co máte zarezervované.

Zde je tedy přehled, o co se autopůjčovny snaží a jak (a proč) se tomu bránit.

– Pojištění které nechcete a někdy ani nepotřebujete. Mějte přehled o tom, na co již jste pojištěni (jaké pojištění už máte sjednané v rámci rezervace a jaké máte např. na kartě) a sami zvažte jiná rizika. Pojišťovnám zde bohužel nahrává značná nesrozumitelnost pojištění. V půjčovnách se navíc neštítí vás pojistit na něco, na co již pojištěni jste.

– Navigaci půjčovny nabízejí za přemrštěné ceny, zvažte zda jí potřebujete. Ideálně mějte svou, buď přímo do auta, nebo tu v chytrém telefonu.

– upgrade do vyšší třídy. Další věcí kterou vám jistě nabídnou je auto z vyšší kategorie. Dozvíte se mnoho důvodů, proč byste auto z vyšší kategorie měli chtít. Je větší, pohodlnější a má (často až zázračně) nižší spotřebu. Důvodem ale může být také to, že všechna auta v kategorii které máte zarezervované jsou již vypůjčená. V takovém případě vám musí nabídnout auto vyšší kategorie bez příplatku. Ale proč by vám ho měli půjčovat bez příplatku, když za to ještě můžete zaplatit?!

(na tuto situaci existuje jeden tip. Pokud jedete na nějaké populární místo, máte zarezervované vozidlo nejvíce z půjčovaných kategorií (malé vozy nebo nižší střední třída) a přiletíte až navečer, je pravděpodobné, že všechna auta v kategorii už budou vypůjčená a dostanete tedy automaticky auto z vyšší kategorie.)

– Při přejímce vozu pečlivě zkontrolujte stav automobilu a všechny vady, které by se vám mohli v půjčovně snažit nechat zaplatit. Buď proto, že si při převzetí automobilu zaměstnanci nevšimli, že je něco poničeno a nebo, že to např. sami udělali při popojíždění v garážích. V žádném případě nebude na škodu, když uděláte při převzetí vůz z každé strany vyfotografujete.

– Při rezervaci se uvádí čas, kdy si plánujete auto vyzvednout. Pokud např. z důvodu zdržení při přestupu víte, že přijedete do autopůjčovny později, kontaktujte je a požádejte o změnu času vyzvednutí vozu. V opačném případě vám můžou rezervaci zrušit.

 

Jak vybrat vůz v autopůjčovně?

– Ve velkých autopůjčovnách mají obvykle velké množství vozů v každé kategorii. Nejlépe uděláte, když si prostě sedněte do několika typů a odjeďte s tím, kde se vám sedí nejlépe.

– Pokud budete cestovat v teple, koženým sedačkám se v každém případě vyhněte.

 

Co neopomenout při vrácení vozu.

– Auto vaťte nejpozději v čas, který máte uveden ve smlouvě. I umrněných 5 minut navíc vás v některých případech může stát jeden den výpůjčky. A když odlétáte, nemáte čas se dohadovat, autopůjčovna si může jednoduše peníze strhnout z depozitu.

– Nechte si dostatečnou časovou rezervu pro předání auta. Nemusí se to vyřídit za 5 minut a chcete přece stihnout letadlo.

– Velmi pečlivě zkontrolujte všechny schránky v autě, kufr a prostor pod sedadly. Čím déle jste měli auto půjčené, tím pečlivěji jej prohlédněte. Zapomenutý mobil by mohl brzy být 10 000 km daleko.

– Mějte připravené všechny klíče, které jste měli půjčené. Hledat ty náhradní v kapse některých kalhot v jednom z kurfů může neočekávaně zdržet.

– Nechte si potvrdit vrácení. Písemně.

 

Jak si užít půjčené auto.

– pokud si půjčujete auto, jste velmi pravděpodobně v cizině. Myslete na to, že zde můžou platit odlišná pravidla provozu, než jste zvyklí (předjíždějí zprava i na dálnicích, odbočování vpravo i na červenou, jízda vlevo atd.). V některých zemích naopak neplatí téměř žádná pravidla. V každém případě dbejte zvýšené opatrnosti, především v prvních dnech pobytu.

– Dejte si pozor na všechna mýta, poplatky a případně pokuty, které se vás týkají. Pokud je nezaplatíte hned, k částce kterou byste zaplatili může přibýt pokuta za nezaplacení a navíc ještě poplatek půjčovny za zpravování. Nezaplacené mýto v ceně 4 USD vás snadno vyjde na 39 USD – 4 USD mýto, 20 USD pokuta a 15 USD poplatek půjčovně.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

2 komentáře na „Jak se nenechat napálit autopůjčovnou“

  1. Dobrý den, plánujeme letos vyrazit do Ameriky a projet si několik států právě autem. Rozhoduji se, jestli si máme auto zarezervovat už teď přes internet, nebo až na místě. Ráda bych totiž nejprve auto viděla naživo. Je pronajmutí přes internet levnější? Může se stát, že když budeme brát auto až na místě, tak nebudou mít k dispozici už žádné, které by nám vyhovovalo?

    1. Dobrý den,
      auto určitě zarezervovat už tady. A doporučuju pročíst tenhle článek o autopůjčovnách. Tady je ještě seznam autopůjčoven. Auta se v Americe (ostatně jako ve většině autopůjčoven) půjčují podle kategorie, takže i když je na obrázku VW Golf, klidně vám daj Skodu fabii (teda v Americe ne, ale ilustračně). Ovšem typů na výběr mají obvykle víc. Takže doporučuju nastoupit do pár a odjet tím, ve kterém se vám nejlíp sedí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *