25 tipů pro cestování po USA

Budova kapitolu v Sacramentu

Pokud plánujete cestu do USA, zde přináším seznam poznatků, které jsme nabyli během příprav i samotné 5 týdenní cesty po národních parcích USA a vám se jistě při plánování vaší cesty můžou hodit.

1. Víza, ESTA a imigrační úředník.

– Pro turistické a obchodní cesty do USA které nepřesáhnou 90 dní nejsou potřeba víza, pouze ESTA formulář (je zpoplatněn a stojí 14 dolarů/osoba). Ten si můžete zajistit zde. Pokud nevládnete angličtinou, v pravém horním rohu si zvolte jako jazyk češtinu. Nám přišla schválená žádost v průběhu pár hodin.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

– Pokud v žádosti ESTA uděláte chybu, neopravujte to, ale vyplňte novou žádost.

– Schválená žádost ESTA není vízum a o vstupu do USA rozhoduje imigrační úředník.

 

2. Půjčení a provoz auta v USA

– Cesta do USA je dlouhá a pokud si hned na letišti půjčujete auto, budete unaveni. Toho se snaží využít autopůjčovny a snaží se z vám nabídnout služby které nepotřebujete. Zde najdete přehled jejich fíglů a jak na ně reagovat.

– Ceny benzínu snad na všech pumpách v USA najdete na webu Gasbuddy. Nemá smysl řešit každý cent, zajet si 10 mil a ušetřit půl dolaru ale ztratit hodinu času (čas raději věnujte životu). Nicméně např v blízkosti letišť se můžou u jednotlivých pump lišit až o dolar na galon (a pokud před vrácením potřebujete dotankovat plnou, může se to zbytečně prodražit). Také jednotlivé státy mají různé ceny. Takže pokud jedete z Oregonu do Californie, určitě vezměte plnou v Oregonu. Pokud plánujete několikaset mílový přejezd, podívejte se do pěti měst po cestě, vyberte nejlevnější pumpu a tam natankujte.

– Policie v USA má vždycky pravdu, nezkoušejte to. Při jízdě v autě mějte po ruce doklady a při kontrole mějte ruce na volantu. Pokud chcete udělat nějaký pohyb, který by pro policistu mohl být nebezpečný (např. máte doklady v náprsní kapse) policistovi to oznamte a vyčkejte na jeho souhlas. Pokud to neuděláte, může si např. myslet, že máte pod bundou zbraň. Blbý, ale je to tak.

– V Americe jsou některá pravidla silničního provozu odlišně, než jsme zvyklí z ČR (Evropy). 1) Předjíždět (i na dálnici) se může jak zprava, tak zleva. 2) Pokud na křižovatce odbočujete vpravo, můžete i na červenou v případě, že neomezíte provoz zleva. 3) Pokud to není zakázáno, je možno se na křižovatce otáčet. 4) V Amerických městech je mnoho křižovatek tzv. “4-way stop”. To znamená, že každé auto při příjezdu na křižovatku musí zastavit a první jede ten kdo první přijel. 5) Na dálnicích může být oddělený pruh, jehož význam je popsán dodatkovou tabulkou. Často (především v aglomeracích měst) se jedná o vyhrazený pruh pro auta, ve kterých jede 2 či více osob.

– Malá hustota pump je také v méně obydlených oblastech

– I přesto, že ho na 99% nebudete potřebovat, v případě, že budete v USA řídit vůz, vezměte si s sebou mezinárodní řidičský průkaz.

 

3. Ubytování

– Pokud nejste miliardáři, při cestování určitě budete často využívat motelů. V nich se neplatí za počet osob, ale za pokoj. Pokud si objednáte pokoje se dvěma Queen size bed, je úplně jedno, jestli tam bude spát člověk jeden nebo čtyři. Některé motely mají na pokoji i tři velké postele, takže se tam v pohodě vyspíte v šesti.

– Ceny ubytování v Las Vegas jsou od neděle do čtvrtka až směšně nízké. Nejlevněji tam pořídíte motel za 20 dolarů, 4 hvězdičkový hotel za 40 dolarů a nebo např. ubytování v hotelu Stratosphere s volným vstupem pro všechny ubytované na vyhlídkovou věž a do hotelového bazénu vás vyjde na 80 USD. Samozřejmě jako všude jinde v US, platíte za pokoj a ne za počet osob.

 

4. Národní parky USA

– Pokud při své cestě navštívíte více než 3 národní parky, vyplatí se vám tzv. Annual Pass, který vás opravňuje ke vstupu do všech národních parků US Annual pass se vydává na dvě jména a je platný pro 1) pro osádku nekomerčního vozidla v případě, že se cena účtuje za vozidlo nebo 2) pro držitele a 3 další osoby v autě (děti do 15 let mají vstup zdarma) v případě, že se vstupné účtuje podle počtu osob. Při vjezdu do NP je krom Annual Pass vyžadován i průkaz totožnosti (pro ověření držitele).

– Annual pass platí pouze pro národní parky. Neplatí pro většinu Státních parku a pro parky pod správou Indiánů (např. Monument Valley).

– V národních parcích se často neprodává žádné občerstvení, takže s tím počítejte a buďte vybaveni jídlem (Grand Canyon je výjimka). Voda se dá načepovat ve visitor centrech.

– V národních parcích často není žádná benzínová pumpa a v případě že ano, je velmi drahá (benzín stojí i o 1,5 dolaru/galon víc než mimo NP). Tak s tím počítejte a do národních parků zásadně jezděte s plnou nádrží.

– Často si při svých cestách budete říkat, proč je na úplně rovné silnici v naprosté pustině, kde stěží minete auto jednou za dvě hodiny omezená rychlost na 50 mil/hod? Právě proto! Jste v naprosté pustině a v případě vážnější nehody i když si zavoláte záchrannou službu, dřív než za hodinu u vás nikdo (ani vrtulník) nebude.

– Každý národní park v Americe má svůj velmi dobře zpracovaný a především denně dle podmínek aktualizovaný web (rozcestník všech národních parků USA najdete zde). Při vjezdu do každého národního parku dostanete podrobnou mapu parku a informační noviny.

5. Jídlo

– Ve větších městech se vyplatí nakupovat ve velkých nákupních střediscích jako jsou Safeway, Walmart atd. Hodí se mít slevovou kartu, kdy na některé produkty je potom sleva až 80% – slevovou kartu si můžete sjednat ještě před prvním nákupem!. Pokud slevovou kartičku nemůžete získat (protože např. nemáte americké telefonní číslo), zeptejte se, jak nakupovat se slevou bez karty (např. že u pokladen požádáte o manažerskou kartu).

– Ve většině supermarketů a mnoha i menších obchodech je tzv. Deli oddělení, kde prodávají hotová jídla.

– V motelech mají často mikrovlnku (dobré zjistit při rezervaci).

6. Obecně

– V Americe se jezdí autem, s chodci se tam moc nepočítá. Pokud má semafor tlačítko pro chodce, pokud chcete přejít je třeba ho zmáčknout. Pokud to neuděláte, budete tam stát celou věčnost a jen pozorovat auta, jak přijíždějí tu z téhle, tu z tamté strany.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

6 komentářů na „25 tipů pro cestování po USA“

  1. skvělé rady, já jsem už v Americe byla a chci se tam vrátit, zatím jsem viděla New York ale plánuji ještě i cestu na západní pobřeží, pokud někdo plánuje cestu za oceán a bojí se doporučuji i tento článek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *