Jak pronajímat přes Airbnb snadno a rychle v 10 krocích

Možná jste už o Airbnb slyšeli, možná ho už využíváte při svých cestách a možná i sami uvažujete nad tím, že byste sami začli hostit cestovatele z celého světa ať už u sebe doma v nevyužitém pokoji, či dokonce v nevyužitém bytě a vydělali nějakou tu (desetitisíci)kačku.

A pokud nevíte přesně jak na to, zde jsem pro vás sepsal ty nejdůležitější rady pro váš snadný začátek.

Navíc při registaci přes odkazy v tomto článku získáte sympatický bonus do začátku.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

 

Tedy jdeme na to!

Registace vaší nabídky. Abyste mohli na Airbnb nabízet svůj prostor k pronájmu, musíte svůj pokoj- byt či hausbót vložit do nabídky. To uděláte snadno a intuitivniě. Pokud pro registraci vaší nabídky použijete tento odkaz a získáte navíc za svoje první hosty bonus ve výši 1 250 korun. Pokud vkládáte další nabídku, vkládejte ji vždy přes tyto odkazy, abyste opět získali tento bonus. Článek o všech bonusech, které můžete od Airbnb  získat najdete zde.

Popis nabídky. Popis samotný se skládá ze 3 hlavních věcí. Skvělého nadpisu, vysvětlujícího popisu a hezkých fotografií. Nadpis spolu s fotografií jsou tím nejdůležitějším, protože se cestovatelům zobrazují přímo ve výsledcích jejich vyhledávání. V nadpisu se snažte prodat všechno to skvělé, co váš pokoj/byt/hausbót nabízí. Máte balkón? patří to do nadpisu. Mate jacuzzi? patří to do nadpisu! V krátkém popisu napište všechno to, co jste chtěli dát už do nadpisu, ale nevešlo se vám to tam. A do popisu nabídky pak všechno to, co byste svým hostům chtěli sdělit. Dlouhé popisy jsou velkou výhodou, protože tak hosté vidí, že si dáváte na věcech záležet. Popis napište vždy v tom jazyce, odkud si přejete hosty. Pokud nějakou preferenci země nemáte, pak by to měla být angličtina.

Fotografie. Hrajou možná ještě důležitější roli než slovní popis. Pokud sami neumíte skvěle fotit, vězte, že Airbnb posílá do svých nabídek profesionálního fotografa zdarma! Má to ovšem jednu velkou nevýhodu. Když ho objednáte, trvá 7-10 dní, než k vám přijde a poté trvá ještě asi 7-10 dní, než se jeho fotografie objeví u vaší nabídky. A abyste mohli svojí nabídku hned vystavit, je třeba, abyste měli alespoň jednu fotografii. Snažte se tedy co nejlépe alespoň pro tento čas vlastními silami, či si pozvěte někoho, kdo umí fotit a zaplaťte mu nějakou tu kačku. Vrátí se vám to hned s prvními hosty!

Cena. Je, řekněme si to upřímně, tím nejdůležitějším aspektem vaší nabídky. Cenotvorba je . Určitě začněte tím, že se podíváte, za kolik se ve vašem okolí pronajímají podobné nabídky. Pokud začínáte, doporučuji začít cenou o cca 20-25% nižší, než si pro budoucnost představujete. Budete tak motivovat svoje hosty, aby si vybrali vás, na oplátku za nižší cenu pak získáte reference a často také velmi podnětnou zpětnou vazbu, kdy vám hosté poradí, co vše můžete ještě do popisu napsat, co je pro ně důležité. Je zde také důležité uvést, že cena v oboru krátkodobých pronájmu nikdy není jednotná po celý rok. Prvně se obvykle zvyšuje cena o víkendech, poté o svátcích, prázdninách (sezóně) a pak zde máme Silvestra a velikonoce, kdy se ceny pohybují na cca. trojnásobku běžné ceny.

Bezpečnostní depozit. V každém případě doporučuju. Zvolte takovou výši, která vám pokryje případné škody, které mohou vaši hosté způsobit. V škody, kterou s hostem nevyřídíte ještě během jeho pobytu či při odjezdu je váš požadavek nutno uplatnit na této stránce do 48 hodin po odjezdu hosta/hostů, který škodu způsobili.

Airbnb garance konečně i pro ČR. Pokud se vám stane ta nepravděpodobná věc, že vám z vašeho bytu udělají hosté ‘kůlničku na dříví’, od 1. 1. 2016 už i v ČR je možno nárokovat ekvivalent až 1 000 000 dolarů/tedy cca 25 mil. kč za škody způsobené hosty, kteří přijeli přes Airbnb. V každém případě je nutné takovouto škodu oznámit a nárokovat před příjezdem dalších hostů a nejdéle pak do 14 dnů.

Komunikace. Vždy se snažte odpovídat co nejrychleji a zodpovědět dotazy svých hostů. Mnoho otázek se často opakuje a i když je máte zodpovězené v popisu, hosté se vás na to budou stále dokola ptát. Já mám u jedné své nabídky napsáno hned ve druhé větě napsáno, že to trvá do centra 25 min. tramvají. Jak dlouho to trvá do centra hromadnou dopravou je ale nejčastější otázka mých hostů. Buďte trpěliví, přívětiví. Je stále mnoho takových, pro které je cesta za vámi ta první přes Airbnb. Vždy se ujistěte, že vaši hosté vědí kam a kdy mají přijít a ujistěte je, že tam na ně bude někdo čekat a pokud to nebudete vy, napište jimna tu osobu tel. kontakt.

Příjezd. Když už máte první rezervace a vaši hosté přijíždějí, proveďte je po bytě, popište to nejdůležitější věci, které by měli vědět (o bytě, o okolí – zastávky MHD, kde je obchod s potravinama, otvírací doby) a zodpovězte jejich dotazy. Ideální je, pokud máte vytištěnou mapku okolí, kde je váš byt a nejdůležitější věci zájmu, Wi-Fi heslo apod.. Pokud na něco nezapomenete vy, určitě to zapomenou vaši hosté. A aby se vás nemuseli ptát (což by mnoho z nich neudělalo aby vás neotravovalo), je dobré mít tyto informace vytištěné a v dosahu hostů.

Pobyt hostů a odjezd. Pokud pronajímáte pokoj v bytě, kde sami bydlíte, určitě je dobré si ujasnit pravidla pro využívání společných prostor (koupelna, obývací prostory, kuchyně). Pokud pronajímáte celý byt, pak je pobyt hostů pro vás o to snadnější. Důležité je upozornění, aby před každým svým odchodem zavírali okna i když je hezky, zamykali všechny dveře, případně zkontrolovali plynový sporák. takovýto seznam můžete přilepit na vnitřní stranu vchodových dveří tak, aby byl všem při odchodu vždy na očích. Odjezd s hosty domluvte tak, aby to vyhovovalo jak vám tak jim. V každém případě vždy s hosty domluvte co mají dělat v případě, že budou odjíždět sami bez toho, aby jste byli přítomni.

Kam se obrátit v případě problémů? Kontaktovat Airbnb už není takový oříšek jako byl ještě nedávno. Pokud máte problém, který nedokážete sami vyřešit, ideálně použijte tento odkaz a proklikejte se přímo tam, kam potřebujete. Alternativně též můžete použít facebookový profil Airbnb. Odpovídají opravdu rychle.

Článek je fajn, ale není mi jasné něco dalšího. V současnosti připravujeme diskusí fórum právě a jen pro tento segment podnikání. Než bude hotové a funkční, zeptejte se v komentářích, odpovím co nejrychleji, případně svůj názor přidá i někdo další.

Pokud chcete váš Airbnb byznys posunout na další level, zakupte si můj e-book ‘Nakopněte svůj Airbnb byznys’, který je komplexním průvocem jak mít Airbnb jako profitabilní byznys.

Chcete vědět úplně vše o podnikání na Airbnb? pak si prolistujte můj e-book.  Máte rádi offline? Pak se můžeme vidět na mém kurzu.

Good luck (nejen) na Airbnb,

Ruben

Další články k tématu krátkodobých ponájmů:

Jak pronajímat přes Airbnb snadno a rychle v 10 krocích

Buďte dobrým Airbnb hostem

Jak na získání všech provizí, které Airbnb nabízí?!

Hostitelé na AirBnB a dalších serverech krátkodobého ubytování. Pozor na podvodné stránky o krátkodobém ubytování!

e-book: Nakopněte svůj Airbnb byznys!

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

21 komentářů na „Jak pronajímat přes Airbnb snadno a rychle v 10 krocích“

  1. Asi nejvíc záleží, kdo bude vaše cílovka, a jak to pojmete. pokud spíš mladý kluci, tak palanda není problém a asi je to pro takovýto hosty i lepší, než dvoupostel. Nicméně za mě bych tam dal spíš dvoupostel. Navíc je mnohem snažší na přípravu.

 1. Nevíte něco o tom, že na Airbnb bude nutnost akceptovat okamžité rezervace, nebo že poplatky pro ty, kteří budou rezervace schvalovat budou platit větší poplatky?

 2. Zacala jsem na Aribn pronajimat teprve asi pred trema mesicema. byt je v podstate novy po opravdu hezke rekonsturkci, vcetne veskereho nabytku a zarizeni. Ted jsem ale mela s poslednima hostama problem, asi cigaretama tam propalili nejake veci, koberec teda taky nevypada jak vypadal a chybi nejaky nadobi ktery asi rozbili tak to vyhodili protoze nepredpokladam ze si odvezli domu dklenicky. Uz jsem vyplnila zadost o zaslani penez, ale bojim se, abych nedostala spatne hodnoceni a aby to neovlivnilo dasi hosty. poradite?

 3. Zdá se mi to, nebo šel letos klientskej servis airbnb nějak rapidně dolů. Párkrát jsem v minulosti něco řešil a výdy byli dost nápomocní, ale před týdnem jsem potřeboval něco pomoct, tak jsem se plácnul přes kapsu a zavolal do USA a bylo to jak mluvit s tatarama. Jako fakt ne dobrý.

   1. Já si teda kauci beru 5000 a nestydím se zato. Věci přece něco stojej a ty lidi nejsou moji kámoši. Hlavně ale proto aby si uvědomili, že když něco rosekaj, tak že já mám zas jejich peníze. Zatím sem to nemusel nikdy využít, a i párkrát tam někdo něco malýho rozbil. Jasně to se stane a nebudu se dohadovat kvůli třicetikoruně, ale kdyby mi někdo propálil sedačku, nebo i chodil v zablácenejch botech po bytě a zasral koberec, že bych ho musel nechat čistit, tak neváhám ani vteřinu. Nějakej pořádek musí bejt.

   2. Dobrý den Andy,
    já také nemyslím, že kauce má co společného s důvěrou, protože náhody se dějí a stát se může cokoli ať už jakkoli neúmyslně. A Váš přistup mi tedy přijde takový liknavý.
    Vždy jsem měla zadanou kauci a jednou mi dokonce hosté udělali škodu za asi 35 000. To už fungovala hostitelská garance (naštěstí, protože řešit to s pojišťovnou by asi byla ještě větší hrůza) a nakonec po docela dlouhém popotahování mi Airbnb penize poslali.
    V každém případě určitě nenechávejte tam kde máte hosty jakékoli cennosti a dejte na svůj šestej smysl. Můj byt je dost velkej, jsou to vlastně 2 byty (až pro 9 lidí) a obvykle si ho pronajímaj větší skupinky. Byt v pohodě přestál nesčetně návštěv Poláků, italských rugbystů a já nevím koho, jen ne ty dva kluky z Finska.

  1. Ne, protože jsem slyšel, že dostat peníze z Airbnb je v zásadě nemožný, tak ani nemusim otravovat svoje hosty s tím, aby něco takovýho platili. Jednou mi hosti rozbili sporák, škoda asi za dva tisíce, ale zas by to bylo jejich slovo proti mýmu a airbnb asi jako všechny takovýto služby se ze zásady stavěj vždy na stranu toho kdo platí, takže radši ušetřim rovnou starosti i nervy všem.

   1. Dobrý den,
    jen bych uvedl na pravou míru pojmy, abychom si je nepletli s dojmy. Kauce a hostitelská záruka Airbnb jsou dvě naprosto odlišné věci. Kauce je vztah mezi hostem a hostitelem a hostitelská záruka je vztah mezi hostitelem a Airbnb jako takovými.
    A nesouhlasím s Vámi, že ‘dostat peníze z Airbnb je v zásadě nemožný’, jednou jsem z Airbnb totiž peníze dostal. Pravda bylo to náročnější, protože mi to nejdříve zamítli ‘z procesních důvodů’ – prý že jsem otevřel případ pozdě, ale právě člověk co to posuzoval na straně Airbnb se spletl v těchto pojmech kauce a hostitelská záruka. Trvalo to, to jest pravda, ale nakonec peníze poslali. Sice trochu míň než jsem požadoval (asi o 10 či 15%), nicméně poslali.

 4. Dobrý den, měla bych dotaz ohledně danění příjmů v případě pronajímání nemovitosti,
  Jak je to v případě nové EET? Musím mít živnostenský list? Atd….
  Děkuji Vám za odpověď,
  Lucie

  1. Dobrý den,
   ŽL je potřeba, pokud máte z Airbnb pravidelné příjmy. Řešit EET přes Airbnb v současném stavu potřeba není.
   Živnostenský zákon říká, že ‘

   živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně vlastním jménem na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku za podmínek stanovených živnostenským zákonem


   tedy, pokud máte v úmyslu pronajímat jen několikrát do roka (když jste sama pryč, případně pokud pronajímáte jen v exponovaných datech (velikonoce, vánoce atp.), živnost, alespoň dle mého názoru nepotřebujete, protože se v taovém případě nejedná o soustavnou činnost.

 5. Dobrý den, mohu být hostitelem, když byt, ve kterém chci pronajímat pokoj, je v soukromém vlastnictví a já mám jen nájemní smlouvu? A potřebují ZL pokud chci jen víkendy a ne všechny v měsíci? Děkuji Blanka

  1. záleží co máte napsáno v nájemní smlouvě. ŽL je potřeba, pokud se jedná o soustavnou činnost, takže pokud to budou soustavně víkendy, spadá to pod povinnost ŽL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *