Hostitelé na AirBnB a dalších serverech krátkodobého ubytování. Pozor na podvodné stránky o krátkodobém ubytování!

Pointa: Volající se vám snaží prodat (za cca. 100 EUR/USD) pod příslibem garantovaných rezervací umístění v naprosto nenavštěvovaném webovém katalogu graficky zpracovaném jako server pro krátkodobé ubytování (vyvolávající dojem, že jde o další server typu AirBnB, VRBO, Roomorama apod.).

Žádná rezervace vám však z takovéhoto webu NIKDY NEPŘIJDE!!!

Pokud tu nejste poprvé, pravděpodobně jste zaznamenali, že krom cestování po světě též pronajímám svoje nevyužité prostory turistům z celého světa prostřednictvím služby Airbnb a VRBO. A pokud byste taky rádi začali, pročtěte si tento můj článek.

V nedávných dnech se mi však stalo něco velmi zvláštního, co je podnětem celého tohoto příspěvku.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

V krátké době po sobě mě telefonicky oslovilo několik lidí z několika serverů nabízející krátkodobé ubytování a nabídli mi, abych svojí nabídku, kterou mám na Airbnb či VRBO vystavil i na jejich webu. Všichni se představili jménem amerických společností, kdy všechny měly v názvu holiday či rentals, či ještě lépe obojí. Konkrétně šlo o vacationholidayhome.com, vacationcasas.com, rentvacationrentals.com, rentholidayrentals.com a nakonec holidayrentaladvisor.com.

Oslovili mě s tím, že mají velký zájem od lidí na mimosezónní období a proto by rádi nabízeli i mojí nemovitost.V prvním případě mi samozřejmě nebylo nic moc podezřelého. Nějaká společnost mě oslovuje – v tomto případě vacationholidayhome.com – s tím, že pro mě mají zajímavou nabídku. Kdo by se zlobil. Neměl jsem moc čas a tak jsem sdělil svůj email a těšil se na podrobnosti.

Nadruhý den mě volali z dalšího cizího čísla, tentokráte údajně z rentvacationalrentals.com. Struktura rozhovoru byla stejná. Zda jsem ten kdo jsem, zda nabízím krátkodobé ubytování. A že je to super, protože právě hledají byty jako mám já pro svoje klienty ze skandinávských zemí.

Mělo to však jeden háček. Aby mě zařadili do databáze, musím uhradit cca 299 EUR poplatek. A poté mi zaručují min. 10-15 rezervací ročně, ale já že mám opravdu hezký byt, tak to bude určitě víc. Volající velmi tlačil na pilu abych ihned sednul k počítači, zaregistroval se do jejich systému a především co nejdříve zaplatil registrační poplatek. Navíc mi ten ‘hodný pán’ na druhém konci drátu nabídl, že pokud zadám kód, který mi řekne, budu mít roční členství pouze za 100 Eur. A ještě k tomu nebudu muset platit státní daň (wow, kdo by odolal!). Jeho snaha o okamžitý prodej mi přišla podezřelá, tak jsem si opět nechal poslat email.

Neuběhlo více než pár hodin a opět cizí číslo, stejná nabídka, tentokráte ovšem ze společnosti rentvacationrentals.com. Jenalo se opět o to samé v bledě modrém. Mají zájem o můj byt pro obrovské množství jejich poptávajících klientů. Pokud chci jejich hosty, stačí zaplatit za umístění mojí nabídky na jejich stránkách a zaručené poptávky se mi jen pohrnou.

Řekl jsem, že to je od nich hezká nabídka, ovšem ať mi jí pošlou mailem, že si chci to nechat přes víkend projít hlavou a případně se ozvu.

 

Email z adresy john.vacationcasas@gmail.com (tedy na freemailu) dorazil v tomto znění:

Dear Ruben,

Good afternoon
Well you can visit to our website on weekend and you can proceed further by your self.
You will have to do the registration and you can do by your side.
I would like to tell you that if you want then I can call you at your convenient time and assist you over the phone.

You can also accept the payment of €99  by Master card,Credit card, Visa card or by PayPal.

I am sending you the steps of registration in next mail so that you can do by your self and you will not have to pay government tax .

Thanks
Regards
John carter

a hned následoval další:

Hi Ruben,

I am sending you  the steps of registration please follow these steps below and you will be able to do the registration after that please send me the email with your property details so we can do all the necessary things .

1.Open this link: http://vacationcasas.com/index.php?action=listproperty

2.Then click Get Started, it will direct you the next page, here need to fill all the details to create your profile and also select your password, remember your password, it will be your login password and your email id is your login id.

3.Then click the small box (terms and conditions).

4.Then click SUBMIT.

5.Now you can see the regular price of EUR 299.00 plus government VAT, but you have the special price discount.

First select the properties selct 1 .
Right hand below you can see to fill promotion code.

Your special Discounted Promotion code to avail the discount is  VCPRONKNKN  plus government tax, fill this code and click APPLY, your price will be changed to your special price of  €99.
Now you would see left side below

1.pay with my credit card and
2. Pay with other gateway.
Choose pay with other gateway then you will not have to pay tax.

6.Now click to NEXT, it will direct you to another page, it is your order confirmation.

7.Now Choose Click here to Purchase.

8.Now fill your

1.Card Number,
2.Expiration Date,
3.Security Code(three digit numbers on the back side of your card), and
4.Card Holder Name.
Now click To Pay Now.

Kindly let me know after making the registration and send me the link of your property, so I can assign my listing team to create your advert, and ask me any question if you have.

Have a great evening

Regards
John carter

Na žádný mail jsem nijak nereagoval, ale od tohoto pána mi přišel hned o pár dní později přesně tento samý email, jen s jinou patičkou, která vypadala takto:

Best Regards,
John Carter 
Online Marketing Executive
Vacationcasas.com
Phone: +12098132889
Email: john.vacationcasas@gmail.com

 

Jako správně vychovaný mladý muž jsem tomuto tedy alespoň poslal odpověď:

 

Hi John,
I went through your web and conditions, and for now, the subscription model doesn´t suit to my needs.
Therefore, thanks for your offer and maybe next time.
Ruben

 

Myslel jsem jsem, že je tedy tímto celá kapitola uzavřená, ovšem John byl neodbytný a pár dní nato mi opět volal. Že prý jsem vůbec nepochopil co mi jeho společnost nabízí a že pokud tedy opravdu nechci dát 99 Eur hned, tak pro mě ještě může udělat to, že nyní zaplatím pouhých 44 Eur a zbylé peníze za předplatné členství zaplatím po prvních dvou rezervacích, které mi zajistí. A pokud nedostanu žádné rezervace, můžu požádat o vrácení peněz.

 

Na můj návrh, že když si jsou tak jisti, že mi zprostředkují tolik rezervací, že si to tedy moje předplatné členství mohou strhnout mi řekl, že bohužel před třemi roky přišla společnost asi o 20 000 Euro právě z důvodu, že ubytovatelé jim žádné členství nakonec nezaplatili. A že pokud mu nevěřím, tak to není žádný zdravý obchodní vztah.
No, ne že bych mu nevěřil, ale podíval jsem se na historii domény vacationcasas.com a zjistil, že je registrovaná teprve 2 roky. A tak to jeho sdělení nevypadá úplně důvěryhodně.

 

Pár dní se nic nedělo a už to vypadalo na úplný klid od ‘stránek poskytujících garantované hosty’, když asi po týdnu mi volá někdo z čísla +14158005959. Představil se jako obchodní zástupce společnosti holidayrentaladvisor.com a za pouhých 200 liber u nich můžu mít vystavenou nabídku mého bytu ke krátkodobému pronájmu na celých 5 let.

 

A že mu můžu věřit, protože oni jsou ‘government organization’, tedy vládní organizace (jo jasně, už vidím, jak mi volá někdo z vlády USA a celej se třese, až bude mít můj byt na svém serveru).

 

Řekl jsem mu, že nemám zájem o subscription model (tedy stálou platbu) a on mi řekl, že tedy mohu využít jejich dalšího programu, kdy si budou brát 3% z uskutečněných rezervací
((..Hned mi v okamžiku hlavou proběhlo, že 3 procenta jsou nějak podezřele málo, ale že pokud je tomu opravdu tak, tak to stojí za zvážení a zkoušku)), když tu náhle dokončil větu, že ale nejdřív musím zaplatit 70 liber, abych se k nim na stránku vůbec dostal.
Tak jsem řekl, že taková nabídka pro mě není zajímavá a rozloučil se.

 

Možná si řeknete, že je z toho cítit podvod na 100 honů a že jsem se s nima vůbec neměl bavit. Jenže já už po sepsání jiného článku o naprosto jiném druhu podvodu vím, že je opravdu dost lidí, kteří buď přílišnou důvěrou, či neznalostí takovéhoto druhu podvodu peníze skutečně pošlou. A pokud si o tom přečtou předem, nebo pokud budou trochu googlit, když se budou rozmýšlet, je velmi dobrá šance, že jim zachráním nějakou tu korunu.

 

A z toho mám radost.
p.s. jiný druh podvodu, tzv. phishing může vypadat např. jako zpráva od Airbnb. Ovšem zpráva od Airbnb to není!

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

3 komentáře na „Hostitelé na AirBnB a dalších serverech krátkodobého ubytování. Pozor na podvodné stránky o krátkodobém ubytování!“

    1. Jestli jsou to titíž lidé, nebo jiný to netuším a vlastně je to jedno. Ale evidentně se jim to vyplatí. Nedávno jsem někde četl, že podvodníci v tomhle byznysu (Airbnb, VRBO aspol.) ročně připraví lidi o 20 milionů dolarů, což je dost slušný číslo. Spíš mě překvapuje, že těm společnostem unikaj data v takový míře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *