Izrael na otočku III

pozor miny izrael golany

Po dnu druhém je tu den třetí, vstáváme fakt brzo abysme už o půl sedmý ráno stihli bus směr Afula, kde máme sraz s jedním známým kibucníkem abychom podnikli celkem slušnej okruh, jak si ostatně můžete všimnout na mapě.

taxi v izraeli
Výrobky Mladoboleslavské Škody v Afule, Izraelfoto: Ruben Lang

Afula je město v severním Izraeli asi 15 kiláků jižně od Nazarethu. Je to naprostá díra, kde není vůbec nic zajímavýho, tedy takový ekvivalent Prievidze na Slovensku. My se tam ale plánujem zdržet jen pár minut, než si náz vyzvedne Šimon. Při čekání si užíváme pohledu na izraelské taxíky, svorně v barvách mladoboleslavské Škodovky. Škodovky jsou v Izraeli superpopulární a v taxíkářském vozovém parku tvoří asi 40%.

Podobně jako den první, i tento pohled na svět je na dlouhou dobu to poslední, co jsme v Evropě zvyklí vídat.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Aby také ne, když naší nejbližší destinací jsou Golanské výšiny, což je teoreticky území Sýrie, které je ale už od roku 1967 pod správou Izraele. Syřané ani Izraelci tam ale nebydlí, jedinnými tamními obyvateli jsou Drúzové.

Drúzové jsou horský národ, který je totálně separovaný a není možné mezi ně infiltrovat. I když jsou Drúzové 100% loajální zemi ve které žijí, ti zdejší jsou však lehce rozpolcení, neboť dříve či později se opět dostanou pod správu Sýrie. A upřímně, to jim fakt nezávidím. Nicméně teď maj Syřané větší problémy sami se sebou než s Izraelem, takže tenhle tejden žádnou změnu na Golanech nečekám.

druzka vesnice izrael golany

Baklava na snídani byla fajn a my pokračujeme ještě kousek na sever až skoro k libanonské hranici. Místo patníků tu mají silnice lemované výstražnými nápisy “pozor miny!” a to hned pro jistotu ve třech jazycích, místo svodidel pak ostnaté dráty. Nutno však uznat, že jim to funguje, nikdy jsem nikoho neviděl tohle nerespektovat (a to Izraelci serou úplně na všechny zákazy, jsou to takoví pankáči tělem i duší). (wow, čtyři zápory v jedný větě, úplný lingvistický ožíšek pro Anglosasy:)!

pozor miny izrael golany
minové pole, Golanské výšiny, Izraelfoto: Ruben Lang

A kam to vlastně jedem? No přece na horu Bental! Dle fotky by to mohlo vypadat na turistickou stezku, když se ale podíváte pořádně, v pozadí uvidíte vojáky připravené k okamžité akci.

Ale nebojte, jsou z kovu, asi jako ti paňáci co v Bratislavě lezou na Starém Městě z kanálů.

mount bental israel
rozcestník na Mt. Bental, Golanské výšiny, Izraelfoto: Ruben Lang

Hora Bental je jedno z těch míst, které za sebou mají krutou vojenskou historii. Ale ta tu vlastně dnes ani není nijak cítit a my si užíváme běhání v bunkrech, zákopech a lezem do kulometnýho hnízda a točíme se tam jak malí Jardové.

hora bental izrael akcni cena
Opevnění na Mt. Bental, Izraelfoto: Ruben Lang

Kdyby ten den nebyla taková kua mlha, pochopili byste z týhle fotky, proč to tu bylo tak strategický místo. Právě z tohoto místa máte Sýrii jako na dlani a Damašek se zdá jen tak daleko, jako hodit kamenem a zbytek dojet tankem.

akcni letenky izrael tel aviv
Tímto směrem je Sýriefoto: Ruben Lang

Dost je ale Mt. Bental, musíme dál, přece jen, nejsme dnes ještě ani v polovině. A tak hurá .. na oběd, na steak! Na Steak!

A hned potom k dalšímu neobvyklému, ale turisticky zajímavému místu Golanských výšin, k mešitě. Ale ne ledajaké.

Protitankový zátaras, Golanské výšiny, Izrael
Protitankový zátaras, Golanské výšiny, Izraelfoto: Ruben Lang

Vodní kámen, to je prevít, ten vám zničil pračku! Ba ne, žádný vodní kámen, válka to byla. Ta šestidenní.

Děláme tedy prohlídku a určitě vás nepřekvapí, že ke vstupu nepotřebujeme lístek. Dokonce ani nemusíme hlavním vchodem.

izrael akcni letenky
ruina mešity na Golanských výšinách, Izraelfoto: Ruben Lang

Po prohlídce interiéru mi to nedá a..

mesita izrael golany

lezu na minaret. Asi vás nepřekvapí že prvně v životě :), no co, všechno je jednou poprvé. Lezu dolů (je to trochu vo hubu, protože sem tam kus podlahy či schodu chybí), neb jako správná postválečná oblast je to tu plné artefaktů, se kterýma si člověk rád pohraje. A některé vypadaj, že jsou celkem zachovalý.

pohled z minaretu izrael golanske vysiny
Pohled z minaretu na Golanské výšiny, Izraelfoto: Ruben Lang

No uznejte sami, nevylezli byste si tam taky? Tenhle tank ani nevypadá, že by tu stál netknutej 40 let. Nebo si možná řidič jen odskočil..:)

tank a mesita na golanech

Ještě se fotíme u značky, která tu taky není úplně neobvyklá (ale jak vidíte, striktně se držíme na té povolené straně barikády, protože pankáči odsud podsud) a pak hurá do našeho útočiště pro dnešní noc, kibucu. Ale když už jsme tady na severu, samozřejmě si nemůžeme nechat ujít návštěvu ještě jednoho, pro změnu svatého, místa.

demilitarizovana zona izrael
Uzavřená vojenská oblast, Golanské výšiny, Izraelfoto: Ruben Lang

Potom se přesouváme do jednoho z těch ikonických měst severu Izraele, do Nazaretu.

nazareth-bazilika-zvestovani
Bazilika zvěstování, Nazaret, Izraelfoto: Ruben Lang

Den skoro za námi a tak se těšíme na dnešní večer a noc v kibucu, dostáváme přidělenou hostovskou chatku která se pronajímá a cítíme se jako místňáci. Kibuc je taková komunistická osada. Aby ne, zakládali je lidé co neměli vůbec nic a tak když všechno to nic bylo všech, nikomu to nevadilo. Jenže po vzniku Izraele právě kibucy velmi imponovali generalissimu Stalinovi (šmejdovi jednomu) a jelikož byl nadrženej na to, že bude mít na blízkém východě spojence, podporoval Izrael. Avšak kulišácky ne přímo, ale prostřednictvím Československa. My jsme tedy kdysi dodávali právě vzniklému státu zbraně, letouny, munici, vojenskou výstroj (např. i nacistické letecké bundy, které si Izraelci lelmi chválili pro jejich kvalitu) atd. atd. A tím jsme si v Izraeli nesmazatelně udělali skvělý jméno. Když řekněte že jste z Československa (Českou Republiku nezkoušejte, to tam neznaj), jste kingové!

kibuc golany
Kibuc En Harod, Izraelfoto: Ruben Lang

Jak vidíte, výbavička rovnostářská a velmi normalizační, ale stylová. Nenechte se však mýlit, že každý kibuc je jen zkrachovalej pokus o komunismus. Že i tohle utopistické sociální zřízení může fungovat téměř dokonale dokazuje několik kibuců, které vlastní patenty, vyvážejí své nanotechnologické zboží do celého světa a prosperují nadmíru dobře. Pro vyváženost zpravodajství je však nutné dodat, že jsou takové, které .. nedosahují takových kvalit. 🙂

na nsvsteve v kibucu
Interiér bytu pro hosty, kibuc En Harod, Izraelfoto: Ruben Lang

Jdem ven stihnout pěkný západ slunce a pak..

zapad slunce v izraeli
Západ slunce, En Harod, Izraelfoto: Ruben Lang

Hurá s vypůjčenou kibucnickou károu do hospody. Při těch zdejších cenách a naší odolnosti to na nijakou super kalbu nevidíme, ale je to fajn večer. A parkování s tímhle elektrickým vozítkem jsme si pak se třema pivkama v sobě fakt užili.

vozitko mars
Golfovým vozítkem přímo do hospody, En Harod, Izraelfoto: Ruben Lang

Spíme jak nemluvňata a těšíme se na další, už poslední den výletu. Tentokrát hluboko na jih.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *