podvod-na-internetu-prodej-barkley-bank

Evidentně podvodný mail z banky

Internet je plný nástrah a jedna z nich na vás může číhat v případě, že se rozhodnete prodat starší zboží prostřednictvím některého z internetových bazarů.

UPDATE: Dnes, téměř po dvou letech od napsání tohoto původního článku jsem dal k prodeji m.j. svoje kolo CUBE Reaction, mě kontaktoval jiný podvodník (no možná dokonce i ten samý) s podvodným PayPal schématem. Takže dávejte při prodeji pozor a kdo vám chce poslat peníze přes Paypal, tomu nevěřte a nic mu neposíletje!! O věci se samozřejmě rozepíšu Více, ale do té doby ruku na peněženku a přečtěte si toto!!!

Poté, co jsem v Norsku vydělat pár (set) tisíc a v přípravě na expedici po národních parcích západu USA jsem si řekl, že je správný čas pro upgrade mého fotostroje. A jelikož nejsem kolektor, když chci koupit nový, tak prodám ten starý. Proto jsem si pro prodej svého staršího, ale stále skvělého, fotoaparátu Nikon D7000 s objektivem Nikor 18-105 a UV filtrem B/W zvolil Aukro (později jsem se s podobným schématem setkal přes annonci, sbazar, paladix). Tento typ fotoaparátu je stále v prodeji (není to tedy nějaký starý model) a nový v této sestavě stojí lehce přes 20 000 Kč. Vystavil jsem za cenu „Kup teď“ za 14 500 Kč. Během týdne ho nikdo nekoupil, jen chvíli před koncem aukce mi přišel mail z polského účtu Ula8881 ve znění: „jaká je minimální cena?“

Vzhledem k tomu, že se foťák neprodal, rozhodl jsem se nějakou tu stovku slevit a odepsal 13 900 Kč. Říkal jsem si, že to budou zřejmě nějací Poláci, co tu dělají Aukro byznys.

Nato mi přišla zpráva:

„Hello,
I appreciate you response. I needed this item urgently and i will pay you 17000kc +1200kc for shipping cost for CZECH EMS POST (https://www.ceskaposta.cz/en/sluzby/psani/zahranici/ems-do-zahranici) to my Address in London.You must finish auction on Aukro now and send me full bank data for the deposit such as Name, Account Number, Bank Name,Phone Number for me to make a Bank Transfer to you.

waiting for your fast reply..

1) Neboli hezky česky: „Díky za odpověď, potřebuju toto zboží urgentně a zaplatím vám 17 000 Kč + 1 200 Kč za poštovné Czech EMS POST na mojí adresu v Londýně. Ukončete aukci na Aukru a pošlete mi vaše bankovní údaje pro depozit a to jméno, číslo účtu, název banky, telefonní číslo, abych mohla převést peníze.

Čekám na vaši rychou odpověď

Poslal jsem tedy požadované údaje a obdržel další mail.

„end the auction now.i will make the payment to you Monday morning at 8am.i want you to get the item ready for shipment because my bank will send you the confirmation after i have made the payment you must send item to the address in the morning.send me your phone number

waiting to hear from you.“

2) Přeloženo: „Ukončete nyní aukci. V pondělí vám v 8 ráno převedu peníze. Chci abyste měl zboží připravené k odeslání protože moje banka vám pošle potvrzení že jsem zaplatila a vy musíte poslat zboží na adresu ráno. pošlete mi vaše telefonní číslo.

Čekám na odpověď“

Napsal jsem: „foťák je připravený k odeslání a svoje telefonní číslo.“ (i když mi teda vrtalo hlavou na co jim bude).

V pondělí ráno přišel mail

Money has been sent to you and it has been confirmed to me,did you get the confirmation of the transfer from Barclays Bank,check your inbox or spam messages carefully for the transfer..i will urge you to take the item to the post office now and send it with Post Office EMS Express and email the shipment copy to my bank so that they can verify it and complete the transfer to you account.

Take item to the post office and send it right now and send shipment receipt to my bank for them to release money to your account.

Shipping Address

Name: Kasia Johnson
Address: 7 Flat 19 Pierrepoint Ross Road
City: London
Postal code: SE25 6SD
Country: United Kingdom
Here is phone number for shipment +447937456464

God Bless You and Family.

Česky: „Peníze vám byly poslány a bylo mi to potvrzeno, dostal jste potvrzení o transferu z Barclays Bank, podívejte se do schránky a zkontrolujte důkladně spam..Je třeba abyste vzal urychleně zboží na poštu hned a poslal ho s Post Office EMS Express a poslal mailem kopii do banky aby to mohli ověřit a dokončit převod na váš účet.

Vezměte zboží na poštu a pošlete ho hned teď a pošlete stvrzenku do mojí banky aby mohla uvolnit peníze na váš účet.

Adresa a telefon viz výše

Bůh žehnej vám a rodině

Někdy dopoledne kolem jedenácté mi volá někdo z neznámého čísla. Zvednu to a ozve se člověk, který se představí jako manžel Kasie a ptá se zda jsem obdržel výpis z účtu.

Odpověděl jsem, že nevím, protože nejsem doma a ani to nemám teď čas řešit. Telefon vyzněl tak, že mám co nejdřív jít na poštu a zboží odeslat, tak jsem mu řekl, že na to odpoledne mrknu, že teď nemám čas.

Ve schránce se skutečně nacházel „mail z banky“ ovšem z podivné adresy odeslání (barclay.co.uk@europe.com) – viz obrázek. Stojí tam, že Kasia Beckham složila částku 17 200 Kč jako platbu za zboží, které je uvedeno podtím. V tabulce je pak částka 18 200 Kč. Zajímavé je také moje oslovení „Attention Ruben Lang“ čili „Pozor pane Langu“

Následují údaje o mě, velmi zvýrazněná adresa příjemce.

Dále následuje text:

It is now safe for you to go ahead with the shipment of the item because the money as been deducted from the buyer Account but the money will be on pending will credited into your Account immediately and without any delay that you send us the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us for the shipment verification. Your account will be credited immediately upon confirmation of the details required by us. Moreover our customer cannot abort the transfer after you might have sent the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us. You should send the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us at barclay.co.uk@europe.com withing the next 48 Hours.

Your Money will NOT reflect in your Bank Account until the shipment has been verified by our Customer Care Department. This measure is taken due to our New Auction Payment Policy, in order to protect both payee and receiver´s interest and to reduce the occurence of fraudulent activities on internet.

This email is sent and authorized by the Bank Of England. If you have any question regarding this transfer, feel free to contact us on this E-mail: barclay.co.uk@europe. com.

Thank you for using Bank Of England Online Banking System (Auction Transfer). We look forward to serving you online with better services in the future“

podvodný email prodej

PODPIS – podpis

A celé to zakončil takovýto podpis (ekvivalent českého: JMÉNO – Jméno). Žádné jméno tam však uvedeno není. Ani v hlavičce, ani v mailu ani u podpisu – nikde.

Tak tady už není nejmenší pochyby že se jedná o podvod.

 

Česky je tam psáno:

„Nyní je pro vás bezpečné pokračovat a zboží odeslat, protože peníze byly odečteny z účtu kupujícího, ale budou převedenyna váš účet ihned a bez jakéhokoli zdržení, jakmile nám pošlete Podací číslo balíku. Peníze budou přičteny na váš účet ihned po potvrzení, které vyžadujeme. Kupující navíc nemůže zrušit převod potom, co nám pošlete Podací číslo balíku. Měli byste nám poslat Podací číslo balíku během následujících 48 hodin na barclay.co.uk@europe.com

Vaše peníze se NEobjeví na vašem účtu, dokud nebude odeslání ověřeno naším Oddělením Zákaznické Péče. Toto opatření jsme přijali v souladu s naší Novou Aukční Platební Směrnící, abychom ochránili jak zájmy plátce, tak příjemce a abychom omezili podvodné jednání na internetu.

Tento mail je odeslán a autorizován Bank of England. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se této transakce, neváhejte nás kontaktovat e-mailem: barclay.co.uk@europe.com.

Děkujeme, že využíváte Bank Of England Online Platební Systém (Aukční Převod). Těšíme se, že vám v budoucnu budeme moci přinést lepší online servis“

Mail je sice hezký, ale velmi pochybný. Na mém účtě žádné peníze připsány nebyly a tak jsem napsal mail, že peníze mi zatím nedorazily, že se však nedivím, protože převod obvykle trvá 2-3 dny, tak stačí počkat.

Dost mě překvapilo, že chvíli po odeslání mailu mi opět ze skrytého čísla volá někdo, kdo se představil jako manžel od Kasii. Řekl jsem mu, že na účet mi žádné peníze nepřišly a ani jsem nedostal žádné potvrzení z banky. Zase se na mě snažil tlačit, že je potřeba poslat foťák co nejdříve. Řekl jsem mu, že s tím nemám problém, jen potřebuju nejdříve potvrzení z banky, že jsou peníze na účtě.

Dle výpisu z telefonu proběhl hovor ve 13:16 a hovor trval přibližně 2 minuty. Po přípojení k mailu zjišťuju, že mi 13:23 přišel potvrzující mail za banky (ten samý co ráno, jen znovu). Zdá se, že anglické banky fungují opravdu dokonale.

Napsal jsem tedy mail, že jsem potvrzení dostal a zeptal se na jakou adresu mám zboží poslat. Nato mi přišla odpověď, že zboží na adresu Kasia Beckham a potvrzení odeslání balíku z pošty bance.

V takovém případě mi ale není jasné, jak „banka“ může dostát svého závazku nezávislého prostředníka a ověřit, že jsem neodeslal místo fotoaparátu dvoukilové závaží?

V tomto bodě jsem naši komunikaci ukončil s tím, že mi zavolal někdo z ČR, nabídl mi o dva tisíce víc, hned si přišel a zaplatil.

 

„Zájemců“ o můj fotoaparát bylo nakonec víc. Ještě jsem dostal maily o tom, že můj fotoaparát někdo shání pro svou dceru jako svatební dar, jiný zájemce to měl pro syna, který je právě jako kněz na misii v Nigérii a asi 5 dalších zahraničních zájemců, kterým jsem už ani neodpovídal.

Všichni tyto zájemci, se kterými jsem vedl korespondecni, májí jedno či hned vícero věcí společných – samozřejmě invenci se meze nekladou.

Nabízejí za věc více peněz, než jsem požadoval (buď napsali přesnou vyšší částku, nebo nabídli 100 Euro/USD víc).

Nechtějí věc pro sebe. (vy byste snad chtěli připravit něčí dceru o krásný svatební dar?)

Zmíní, jak je nabízené zboží úžasná věc (z jiné komunikace – doktorkou z Kanady „your item is adorable“ – „vaše zbží je úžasné“)

Velmi tlačí na rychlé odeslání

Pošlou nevěrohodný email z „banky“ která ručí za transakci. To je ale naprostý nesmysl, protože by se jednalo o tzw. Escrow, neboli úschovu a banky k ní nejsou oprávněny. Navíc nechtějí poslat zboží na adresu banky, ale na jejich, takže banka by nikdy nemohla ověřit, že jste neodeslali krabici naplněnou pilinama.

Dávejte při prodeji pozor!!!

p.s. možná si řeknete, že když někdo chce poslat starší foťák jako svatební dar (který navíc může koupit přes britskou ebay), je to zřejmý podvod. Pokud byste ale prodávali něco, co opravdu může být vhodné jako svatební dar (staré stříbrné šperky, sada příborů, nějaké umělecké dílo, cokoli unikátního atd.), může to být i věrohodné. A vy byste někomu chtěli zkazit svatbu, protože mu to nepošlete dostatečně rychle?

Navíc ani navýšení ceny nemusí být vždy jen past na chamtivce (v mém konkrétním případě však bylo zvláštní, zájemce se ptal na nejnižší cenu a pak sám nabídl o 30% víc). Právě např. v případě věcí u kterých není hodnota dána trhem může někdo naprosto legitimně nabídnou vyšší cenu, abyste to neprodali někomu jinému.

Prodáváte kytaru, kterou při koncertu Rolling Stones v Praze Keith Rogers hodil do publika a prodáváte jí za 20 000 Kč? Pak nabízím okamžitě 25 000!

EDIT: Sice je to vedlejší téma, ale narazil jsem na zajímavý dokument o finančních ‚dopisových‘ mafiánech, v současnosti to funguje především přes e-mail:

Pomohl vám článek nenaletět a ušetřit peníze? Potom sdílejte a ušetřete peníze vašim přátelům.

 

O autorovi: Ruben Lang

 

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.