Než si koupíte akční letenku aneb jak se prodrat džunglí levného cestování.

Na českém internetu naleznete téměř dvacítku webů, kde můžete najít různé akční letenky, jejich RSS je přímo tady. Se stoupající nabídkou však nejde kvalita ruku v ruce. Mnoho nabídek je totiž lákavých jen na první pohled. A protože mám s levným cestováním mnohaleté zkušenosti, rád bych vám dal pár tipů, jak vlastně zhodnotit, jestli je celá akce vlastně zajímavá.

1) Jedná se opravdu o Akční letenku? Aby “lenenkářské weby” měly stále nový a nový obsah, často v nich naleznete běžné tarify nízkonákladovek. Norsko za 800 kč nebo Itálie za 900 kč není nic, kvůli čemu byste měli okamžitě kupovat letenky. Takové tarify jsou celkem běžné a není třeba se stresovat, že vám proplyne mezi prsty něco, co se už nebude opakovat.

las vegas z kodane za 7800 kc
las vegas z kodane za 7800 kcfoto: Ruben Lang

2) Lety přes Atlantik. V souvislosti s novými pravidly letu přes Atlantik, je možné tyto lety operovat dvoumotorovými typy letounů Boeing 787 Dreamliner. V současnosti vzal ve velkém invazi nízkonákladových letů do USA norský Norwegian a není problém se dostat do Bostonu, New Yorku či Las Vegas pod 8 000 korun. Ano, z Kodaně nebo z Osla, nicméně na rozdíl od Akčních nabídek klasických aerolinek si zde můžete vybrat z mnoha variant odletu a příletu. A dostat se do Osla, Kodaně (tam spíše příletové letiště v Malmo) není tak drahé. Ostatně vyhledávat levné letenky si můžete snadno sami.

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

3) Doprava z a na letiště. Existuje mnoho míst, kam se nabízejí levné letenky jak na běžícím pásu. Jsou to např. Norsko (kam z Polska létá Ryanair doslova za pár stovek – sám jsem letěl do Osla za 237 korun) nebo Londýn. V některých případech vás pak ale už jen cesta z letiště do města může stát více než letenka.

4) Ceny v destinaci. Pokud nechcete, aby vám celý váš výlet udělal příliš velkou díru v kapse, pak si před koupí letenky ověřte, jak je vaše destinace drahá. A to především v případě, že tam plánujete strávit delší dobu. Podívejte se na portál Numbeo či Price of travel, kde uvidíte, co kde kolik stojí. Abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.

5) Ubytování, půjčení auta apod. Když srovnáváte např. Itálii a Španělsko, letenky i jídlo můžou být často podobně drahé. Potom stojí zato srovnat další náklady, které vás bude cesta stát. V tomto srovnání vítězí na plné čáře Španělsko, kde se na ubytování můžete často dostat na polovinu, u půjčovny aut dokonce na třetinu cen v Itálii. Sám jsem měl např. na Mallorce půjčené auto na 6 dní za 44 Euro. A rekord o kterém vím bylo 3 Eura/den. Ceny benzínu můžete zkontrolovat tady.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

Jeden komentář u “Než si koupíte akční letenku aneb jak se prodrat džunglí levného cestování.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *